Leonardo da Vinči je svaki milimetar listova, među crtežima, ispunio najrazličitijim beleškama.
U vreme kada je pre oko 500 godina živeo renesansni umetnik Leonardo da Vinči, papir je bio prilično skup. Zato je, koristeći svoje beležnice, svaki milimetar listova među svim tim crtežima ispunio najrazličitijim beleškama.
Tako se na 13.000 stranica Leonardovih beležaka, među crtežima koji levitiraju između umetnosti i nauke, na kojima objašnjava kako funkcioniše priroda i osmišljava razne inovativne naprave, mogu naći ne samo velika otkrića već i, na primer, spisak ljudi koji su mu dugovali novac ili spiskovi namirnica za kupovinu, piše Nauka kroz priče.
Leonardo je mnogo voleo liste. Danas najzanimljivije su one sa stvarima koje planira da uradi. Volter Ajzakson u knjizi Leonardo da Vinči navodi jednu listu iz poslednje decenije 15. veka u Milanu, na kojoj stoji sve ono što Leonardo želi tog dana da nauči.
Na tom spisku stoji između ostalog:
– Merenje Milana i njegovih predgrađa.
– Nacrtati Milano.
– Naći majstora za aritmetiku da mi pokaže kako da izmerim kvadraturu trougla.
– Pitati Đanina artiljerca kako je kula u Ferari opasana zidom.
– Pitati Benedeta Protinarija kako u Flandriji hodaju po ledu.
– Naći majstora za hidrauliku da mi kaže kako da popravim prevodnicu, kanal i vodenicu na način koji primenjuju u Lombardiji.
– Doći do mera Sunca koje mi je obećao meštar Đovani Frančeze Francuz.
Pet vekova kasnije, kada su nam sva znanja dostupna u nekoliko klikova, ovaj spisak poslova u najmanju ruku deluje kao višemesečni poduhvat. Čini se da o Leonardovom geniju možda čak i više govore spiskovi tako raznovrsnih i kompleksnih stvari koje su ga zanimale, od samih dela koje je stvorio.
Evo još nekih listi Leonardovih poslova koje je Ajzakson izdvojio:
– Posmatrati guščije stopalo: da je stalno otvoreno ili stalno zatvoreno, to stvorenje ne bi moglo nikako da se kreće.
– Zašto je nebo plavo?
– Zašto je riba u vodi brža od ptice u vazduhu kad bi trebalo da je suprotno s obzirom na to da je voda teža i gušća od vazduha?
– Opiši detlićev jezik.
– Naduvaj pluća svinje i posmatraj hoće li im se uvećati i širina i dužina, ili samo širina.