Vežbajte rano ili kasno
Izbegavajte vežbanje kada je sunce u zenitu, a temperatura najviša, što je obično između 11 i 17 sati. Ako izlazite u ovom periodu, izbegavajte sunce i potražite hladovinu. Ako ipak tada želite da vežbate, rešenje je bazen.
Pijte dovoljno tečnosti
Tačnije, vode! Čak i kad niste žedni, pijte na svakih 15 minuta po koji gutljaj. Ako se puno znojite, uključite i SPORTska pića koja sadrže dodatne elektrolite i minerale.
Izbegavajte sastojke koji doprinose dehidrataciji
Izbegavajte kofein i alkohol. Takođe, neki lekovi, koji sadrže antihistamine, doprinose dehidrataciji, pa ih je potrebno izbegavati. Ovo se posebno odnosi na one koji trče nešto duže deonice.
Prikladno se obucite
Čak i ako mislite da vam crna bolje stoji, obavezno nosite belu ili majicu neke svetle boje. Tamne boje privlače sunce I “upijaju” toplotu. Razmislite i o kupovini odeće od laganih materijala koji upijaju vlagu.
Kapa ili sunčane naočare
Ukoliko se spremate da džogirate obavezno nosite kačket i sunčane naočare. Medicina je dokazala da veliki broj očnih bolesti uzrokuje upravo nepravilna zaštita oka na visokim temperaturama.
Ne žurite
Vrućina i vlaga mogu biti vrlo opasni. Trčanje na velikim vrućinama i u uslovima velike vlage može izazvati suprotan efekat od onoga što želite. Vežbanje treba da predstavlja zadovoljstvo, a ne patnju. Zato slušajte svoje telo i zdravi razum i ne vežbajte u ekstremnim vremenskim uslovima bez obzira na to koliko mislili da vaše telo može podneti takve neprilike. Za vreme visokih dnevnih temperatura uvek možete da odete na plivanje i razgibavati se u vodi.