Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija planira nabavku 12 novih i 12 polovnih francuskih borbenih aviona rafal.
– Zainteresovani smo za nabavku rafala, gledamo najbolji način da ih kupimo, a da ne ugrozimo naše javne finansije – kazao je Vučić za agenciju Rojters.
On je prethodno najavio da će ove nedelje biti predstavljen i “novi ponos Vojske Srbije”. Reč je o kineskom raketnom sistemu zemlja-vazduh HLj-22 koji je prethodno dopremljen u šest kineskih vojnih transportera Dž-20 na vojni aerodrom Batajnica.
Vojni eksperti ističu za “Vesti” da će ovom nabavkom srpske oružane snage drastično povećati svoju borbenu moć, a posebno kada je reč o protivvazdušnoj odbrani. Istovremeno, Srbija tako pokazuje da je suštinski “vojno neutralna” zato što nabavlja oružje i tehniku i sa Zapada i sa Istoka, isključivo se rukovodeći svojim potrebama.
– Kada je reč o kineskom raketnom sistemu, u pitanju je jedan od najsavremenijih sistema PVO u svetu koji srpskoj vojsci omogućava potpunu kontrolu svog vazdušnog prostora, ali i predstavlja značajan faktor odvraćanja od svakog pokušaj agresije – ističe general dr Luka Kastratović, jedan od čelnika Kluba generala i admirala Srbije i nekadašnji komandant 423. vojne baze i vojnog aerodroma Golubovci.
– Reč je o sistemima koji će drastično ojačati našu protivvazdušnu odbranu dometa većeg od 100 kilometara. Da smo ove sisteme imali pre NATO agresije, veliko je pitanje da li bi se neprijatelj uopšte usudio da nas napadne – ističe on.
Objašnjava i da je pravi potez Srbije nabavka francuskih borbenih lovaca rafal koji su se pokazali kao odlično rešenje jer je to višenamenski avion koji može da dejstvuje po ciljevima u vazduhu, na kopnu i na moru.
– Istovremeno, ovo su avioni nove generacije koji imaju smanjenu radarsku vidljivost – naglašava general Kastratović.
Nekadašnji načelnik Vojne akademije, ali i dugogodišnji pripadnik RV i PVO, general Vidosav Kovačević poručuje da je Vojska Srbije godinama imala problem sa nabavkom adekvatnih protivvazdušnih sistema, a da će sa kineskim HLj-22 – srpsko nebo biti potpuno bezbedno.
– Odličan potez države je što je odlučila da ojača naš RV i PVO, ali i što je na delu pokazala da je suštinski opredeljena za vojnu neutralnost, jer nabavlja oružje i vojnu opremu od svih, vodeći isključivo računa o svojim potrebama – naglašava Kovačević.
Poslednja reč tehnike
Kineski protivvazdušni sistem HLj-22 (HongLji), poznat i pod nazivom FK-3, namenjen je za uništavanje i presretanje krstarećih raketa, aviona, teških borbenih helikoptera, taktičkih raketa vazduh-zemlja, bespilotnih letelica i prvi put je prikazan 2014. na sajmu Airshonj China 2014.
Jedna borbena jedinica opremljena je radarom za praćenje i 12 raketa koje mogu da dejstvuju istovremeno na šest ciljeva. Francuski višenamenski rafal pripada četvrtoj generaciji mlaznih lovaca koji je vatreno krštenje imao 2007. u borbama u Avganistanu, a zatim u Libiji i Islamskoj državi.
Ovaj tip aviona ima superkrstarenje, a bez uključivanja dodatnog sagorevanja motora može da krstari brzinom od 1,4 maha.