Sela Srbije čekaju mlade ljude, samo sa njima imaju šansu da opstanu, kaže za “Vesti” ministar za brigu o selu Milan Krkobabić.
On je istakao da to što država i ministarstvo rade sprovodeći razne programe za seoske sredine, predstavlja misiju na delu, ukazujući da je počelo i uzelo maha osamostaljivanje mladih ljudi.
– To nije kampanja, to je dugoročno strateško opredeljenje Srbije, od posebnog značaja za očuvanje nacionalnih i državnih interesa. Pravi primer su 16.000 žena, muškaraca i dece, mladi koji su stekli nove domove, useljavajući se u 3.520 kuća u selima širom Srbije – kaže on.
Programi Ministarstva za brigu o selu su realizovani u čak 153 lokalne samouprave u Srbiji, od ukupno 174, a godina za nama je bila uspešna.
Besplatan prevoz
Program naseljavanja napuštenih seoskih kuća koji je svojevrsna “lična karta” Ministarstva, odavno je premašio sva očekivanja. Samo u 2024. oživelo 870 napuštenih seoskih kuća širom Srbije. U njihovo ime Mina Vujanović, koja se sa porodicom, nedavno iz Beograda preselila u selo Brajkovići kod Kosjerića kaže da je zahvaljujući ovom programu, ostvaren njihov san, stekli su krov nad glavom i sada je sve lakše.
– Suprug je automehaničar, a ja sam pokrenula svoj biznis, pravim heklane torbe. Nameravamo da uzgajamo koze, imamo velike planove, ali sve to ne bismo mogli bez ovog programa i pomoći države. Deca će odrastati u zdravoj sredini, a tamo nam je sve blizu škola, vrtić, dom zdravlja – kazala je ona između ostalog.
Seoskom stanovništvu značajno je olakšao život besplatan prevoz minibusevima. Dodeljeno je još 17 vozila u 2024, pa je njihov broj od početka programa skočio na 78. Vozila su otišla i u četiri opštine na Kosovu i Metohiji.
Posle uspešno realizovanog programa “500 zadruga u 500 sela”, sa istim ciljem osnaživanja privrednih aktivnosti u selima, pokrenut je u prošloj godini Program podrške razvoju privrednih aktivnosti. Mladi koji dobiju kuću, sada dobijaju priliku da u svojim selima razviju posao.
Mesta okupljanja
– Za vredne zanatlije to znači bespovratnu pomoć do 1,2 miliona dinara – naveo je ministar Krkobabić.
Od čak 72 prijave iz 23 okruga, najbolje rangirane lokalne samouprave dobile su novac da rasporede preduzetnicima u svojim sredinama. Novac je otišao u 14 opština koje će ga rasporediti zanatlijama i malim privrednicima sa svojih teritorija. Očekuje se da 50-ak prvih preduzetnika početkom 2025. krene u realizaciju svojih biznisa.
Jednako kao i žiteljima gradova, i stanovništvu na selu je potrebno mesto na kom će se okupljati, družiti, obeležavati važne datume, organizovati kulturne i sportske događaje. Zato je još jedan novi program Ministarstva za brigu o selu dodela novca za obnovu seoskih domova imao veliki odjek i podjednako interesovanje lokalnih samouprava.
Novac je dodeljen i uskoro počinje obnova 19 seoskih domova, i to odjednom. To su Domovi kulture ili Zadružni domovi u selima širom Srbije. Te domove će opet koristiti 22.000 žitelja u više od 100 sela, a kako je rekao Krkobabić to će biti mesta gde pulsira život i gde će se okupiti mladi, ali i najstariji. Ministar najavljuje nastavak svih programa i u Novoj godini.
Miholjski susreti
Tokom 2024. godine širom Srbije realizovani su Miholjski susreti sela, manifestacija koju je osmislio i zajedno sa pesnikom Ljubivojem Ršumovićem utemeljio ministar Krkobabić. Od juna do decembra ova manifestacija okupila je oko 250.000 učesnika, iz 1.500 sela u 113 opština širom Srbije.
Tri cilja
Krkobabić je nedavno ukazao da država i ministarstvo imaju tri cilja.
– Prvi cilj koji je već i ostvaren munjevito menjanje demografske strukture, što je i učinjeno dovođenjem mladih na selo. Drugi cilj je dovesti mlade radno aktivne visokoobrazovane koji se bave novim tehnologijama, novim poslovima, jer bitno utiču na lokalnu zajednicu.
– Treći je bezbednosni aspekt i nije moguće oživeti svaki zaseok, ali je bitno oživeti ključne gravitacione centre – kazao je ministar.
Ukusi svih krajeva
Ministar i njegovi saradnici održali su krajem prošle godine konferenciju za novinare na kojoj su sumirali rezultate, a tom prilikom su u Palati Srbija predstavljene boje i ukusi iz raznih krajeva Srbije. Gosti iz metropole naivnog slikarstva, sela Kovačice priredili su malu izložbu slika, članice Udruženja žena Šimanovčanke prikazale su radionicu tkanja, veza i heklanja, a domaćice iz Ade najslađi deo Miholjskih susreta uz tradicionalne ukuse Vojvodine. Nastupio je i KUD Kupinik.