Vlada Srbije je usvojila predloge zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji KiM, kao i proglašenju južne pokrajine za područje posebne socijalne zaštite, a nepodeljeni stav političkih analitičara je da ovim država Srbija pokazuje da vodi brigu o svom narodu u južnoj pokrajini i da ne odustaje od njihove zaštite.
Oni u razgovoru za “Vesti” ističu da su ove mere nedvosmislen odgovor Srbije i od presudnog su značaja za opstanak srpske zajednice u južnoj pokrajini.
Važna podrška
Saradnik Centra za društvenu stabilnost Srđan Barac naglašava da je fizičko, pravno, ekonomsko i psihičko maltretiranje pripadnika srpske zajednice od strane prištinskog režima dostiglo takav stepen da je Srbija morala da odreaguje i pokuša da spreči socijalnu katastrofu.
– Zakon o proglašenju Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za područje posebne socijalne zaštite je pravna konstrukcija koja treba da omogući platformu za pomoć Srbima na prostoru KiM i pruži im podršku da tako i ostane. Usled vrlo smišljenih i dobro pripremanih napada Prištine, pomoć najosetljivijim grupama stanovništva je apsolutni prioritet Srbije. Ovaj predlog zakona ima za cilj da pruži podršku i posebnu socijalnu zaštitu nezaposlenim licima i starijim osobama na teritoriji KiM – kaže Barac.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, trenutno je na KiM registrovano oko 20. 000 nezaposlenih, od kojih mnogi pripadaju kategoriji teško zapošljivih lica.
– Pomoć nezaposlenima je zato krucijalna. Daje im pored finansijske podrške, onu mnogo važniju u osećaju da nisu sami i da njihova država vodi računa o njima. Istovremeno, od vitalnog značaja je i posebna podrška za starije od 65 godina kao posebno ugrožene grupe – kaže on.
Jasne opomene
Istraživač studija bezbednosti Nikola Vujinović smatra da predlogom zakona o nadležnosti za krivična dela na KiM, Srbija šalje tri jake poruke. Vlada je, kaže, jasno stavila do znanja da je vreme da se zaustavi bestidno i beskrupulozno nasilje u režiji tzv. kosovskih institucija.
– Ovo je odličan potez najodgovornije institucije srpske države i šalje poruke na adrese svih aktera poslednjih nemilih događaja – naveo je on.
Prva je Srbima na KiM kao najdiskriminisanijoj zajednici ljudi u Evropi.
– Srbi na KiM su svakodnevno na meti nasilja i banditizma tzv. države Kosovo. Vlada Srbije im šalje poruku da nisu, niti će biti zaboravljeni od svoje otadžbine i da će se uvek pronaći način da im se pomogne da ostanu na vekovnim ognjištima i da žive životom dostojnim čoveka – kaže on.
Druga je, navodi, upućena Aljbinu Kurtiju i privremenim institucijama u Prištini kao inspiratorima zločina prema srpskoj zajednici.
– Ta poruka kaže da se od odgovornosti neće moći pobeći, te da će svi i svako odgovarati za nedela koja čini ili je počinio – ističe on.
Najvažnija poruka je, kaže, upućena sponzorima tzv. nezavisnosti KiM.
– Ona govori da je Srbija spremna ne samo da stane iza svojih građana na KiM već i da u duhu suverene države koja drži do vladavine prava, krivično goni i kazni sve počinioce zločina protiv svog naroda i građana KiM u celini – zaključuje Vujinović.
Zaglušujuće ćutanje
Srđan Barac kaže da je Srbima na KiM onemogućen normalan život.
– Ove mere pokazuju međunarodnim partnerima koliko je situacija na terenu alarmantna i da njihovo zaglušujuće ćutanje na teror Aljbina Kurtija, ostavlja posledice. Premijer Vučević i ministar Starović uz političko vođstvo predsednika Vučića i na ovaj način pokazuju da je Srbija odlučna, organizovana i sposobna da pravovremeno odgovori na svaki izazov – precizira Barac.
Poruka Zapadu
Nikola Vujinović kaže da nasilje nad srpskom zajednicom na KiM ne bi bilo moguće bez prećutne dozvole kolektivnog Zapada.
– Zato je svaki čin nasilja tzv. države Kosovo poruka koju nam šalje kolektivni Zapad: odustanite, više nemate šta da se pitate. Zato su ovi zakoni i bitni jer daju jasan odgovor, “nećemo odustati”! Nadam se da će biti nekog ko će čuti poruku srpske Vlade jer u suprotnom bezbednost šireg regiona je u ozbiljnoj opasnosti – ističe Vujinović.
Kvalitet života
Srđan Barac objašnjava da zakon predviđa socijalnu novčanu podršku za starija lica koja nisu ispunila uslove za penziju, što može poboljšati kvalitet života i smanjiti rizik od siromaštva u starijem dobu.
– Procedure za ostvarivanje prava su pažljivo osmišljene da spreče zloupotrebu a da, istovremno, onima kojima su neophodne olakšaju pristup – zaključuje ovaj analitičar.