Svi jedva čekaju odmor i brčkanje u moru, ali da li znamo išta o toj ogromnoj slanoj vodi? More je oduvek fasciniralo i privlačilo ljude. U narednom tekstu pročitajte nekoliko zanimljivih činjenica o moru.
1.Kad bi sva mora na našoj planetu isparila, ostalo bi soli dovoljno za izgradnju ogromnog zida širokog kilometar i po, a visokog čak 282 kilometra.
2. Otac moderne hemije Antoine Laurent de Lavoisier je 1776. godine obelodanio prvu analizu morske vode. Prvi je ukazao na geohemijsku ulogu vode u glavnom sedimentacijskom kružnom toku. Ustanovio je da u jednom kilogramu mora ima 27 grama kuhinjske soli, tri grama magnezijuma i 35 grama raznih drugih soli.
3. Mrtvo more ima titulu najslanijeg mora na svijetu. U jednoj litri Mrtvog mora ima 260 grama soli dok u Sredozemnom moru ima 38 grama u litri. Osim što je najslanije more, Mrtvo more je i najniža tačka na Zemlji. Svake godine nivo Mrtvog mora pada za čak jedan metar! Zbog velike količine soli nije mogao da se razvije život osim nekih biljaka, pa je zato i dobilo naziv Mrtvo more.
4. Na dubini od 150 metara temperatura mora je stalna i iznosi tri stepena celzijusa.
5. Ribe koje žive ispod 800 metara u dubini mora nemaju oči.
6. Mora su međusobno povezana, što znači da brod koji isplovi iz bilo koje luke , ukoliko ima dovoljno goriva može da ode u bilo koje more sveta, i da pristane u svaku luku. Pošto su sva mora povezana, sva su ona na istoj visini. Kada bi bilo drugačije, onda bi se voda iz mora na većoj visini prelivala u druga koja su niža. Zato se kaže da je nadmorska visina mora jednaka nuli.
7. Žuto more je dobilo naziv zbog prašine koju izbacuju podvodni vulkani.
Зашто је Дрина, српска жила куцавица, зелена знају сви. А зашто је Сава мутна? Зато што извире у Словенији и тече кроз Хрватску.