Kada se stevija prvi put pojavila na tržištu, mnogi su bili oduševljeni zdravstvenim potencijalom te zamene za šećer.
Napokon se pojavila “prirodna” zamena za šećer sa nula kalorija, koja je i do 300 puta slađa od šećera.
Mnogi su se nadali da bi stevija mogla da pomogne u njihovim naporima da izgube kilograme, a da pritom ne moraju da se žrtvuju kada je ukus u pitanju.
Takođe, mnogi su verovali da će im ovaj zaslađivač pomoći u kontrolisanju dijabetesa. Zapravo, nešto se od toga i ostvarilo.
Stevija je i dalje popularna, a to se uglavnom povezuje sa porastom broja obolelih od dijabetesa, kao i sa trendom praktikovanja ishrane na biljnoj bazi. Iako je upotreba ostalih veštačkih zaslađivača opala, prodaja proizvoda koji sadrže steviju samo u SAD porasla je za 16 odsto od 2017. do 2018. godine, prema istraživanju kompanije “Nilsen”.
Da li je stevija bezbedna za upotrebu?
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) smatra steviju sastojkom koji je “priznat kao nebezbedan”. Ali to se ne odnosi na ekstrakte lista stevije i sirove ekstrakte stevije, koji nemaju odobrenje FDA za upotrebu u ishrani.
Postojala je zabrinutost da bi stevija mogla da poveća rizik od karcinoma ili reproduktivnih problema, a koja se zasnivaju na studijama sprovedenima na životinjama. Ali stevija se sada smatra bezbednom čak i prema CSPI-standardima, iako još uvek žele da vrše dodatna ispitivanja da bi se dodatno utvrdila njena sigurnost.
Istraživanje potencijalnih zdravstvenih dobrobiti
– Kontrola nivoa šećera u krvi je osnova za kontrolu dijabetesa, a neke namirnice u tom pogledu imaju dramatičnije efekte od drugih. Stevija ne podiže nivo šećera u krvi – objašnjava Lea Kaufman, dijetetičar i sertifikovani edukator za dijabetes u programu za upravljanje težinom u NYU Langonu.
– Stevija bi bila dobra i bezbedna alternativa šećera za pacijente sa dijabetesom – kaže ona.
Postoje čak i dokazi koji ukazuju na to da bi stevija mogla da bude korisnija nego što biste očekivali.
U studiji objavljenoj u “Nature Communication” iz 2017. godine istraživači sa belgijskog univerziteta pokazali su da stevija stimuliše protein koji je neophodan za percepciju ukusa i koji učestvuje u oslobađanju insulina posle obroka. Hormon insulin proizvodi pankreas da bi regulisao šećer u krvi.
Američko udruženje za dijabetes i Američko udruženje za srce slažu se da stevija možeda bude korisna za osobe sa dijabetesom ako je koriste umereno i ako je ne nadoknade kasnijim unosom dodatnih kalorija.
Evropska agencija za bezbednost hrane i Stručni odbor Svetske zdravstvene organizacije za aditive u hrani utvrdili su prihvatljiv dnevni unos od najviše 12 miligrama dnevno.
Stevija je dobra zamena za kaloričnu saharozu jer ima nula kalorija.
– Oni koji odluče da šećer zamene stevijom mogu da imaju koristi od ove alternative, ali gubitak kilograma nije zagarantovan – kaže Kaufman.
Jedno malo istraživanje iz 2016. je dokazalo da su učesnici, kada su ujutru umesto šećera koristili steviju, manji unos kalorija nadoknađivali tako što su imali obilniji ručak.
– Da, unosićete manje kalorija ako umesto šećera koristite steviju – kaže dr Dejvid Levitski, profesor na Univerzitetu Kornel.
– Teoretski bi to vremenom moglo da dovede do gubitka kilograma, ali to je vrlo teško pokazati u studijama – kaže i dodaje:
– Ovo je jedan od mehanizama za mršavljenje, ali nećete izgubiti 50 kilograma. Smanjivanje masnoće, praćenje količine hrane koju konzumirate i jedenje samo kada ste gladni daleko su efikasniji od zamene stevije šećerom ako želite da izgubite kilograme.