25. STR. – PORODICA – PONEDELjAK – 14. JUL, 2014. GODINA
Stručnjaci tvrde da za sada nema medicinskih dokaza koji bi ukazivali da silikoni utiču na pojavu karcinoma dojke. Ipak, zabrinjava činjenica da sve veći broj 18-godišnjakinja koje nisu rađale, a ni dojile, silikonima povećava svoje grudi!
Nepoznato je, makar u medicinskim krugovima, kako se implantati ponašaju tokom trudnoće i dojenja. Estetski hirurzi sve češće i revnosnije tvrde da se proteza stavlja ispod grudnog mišića i da ne može da utiče na funkcije tkiva grudi, pa ni na mlečne žlezde. dojke.
Ipak, većina lekara skreće pažnju da silikonski implantati onemogućavaju rano otkrivanje karcinoma dojke – mamografijom. Silikoni otežavaju čitanje rendgenskog snimka jer prave senke koje blokiraju mamografsku sliku. Što su veći implantati, veća je i senka na mamografskom snimku. Tako je i nemogućnost zdravstvenog praćenja dojki u koje su ugrađeni silikoni – ograničeno. Zato se kod žena sa silikonskim protezama praćenje radi u kombinaciji magnetne rezonance i ultrazvuka dojki, što je desetostruko skuplje.
Nažalost, kasnije otkrivanje malignih promena podrazumeva i odocneli početak lečenja. Zato se damama koje imaju silikone u grudima, da na kontrolu idu kod iskusnih onkologa, koji tačno znaju koje metode će koristiti prilikom pregleda dojki.
Britanke sa silikonima – traže nadoknadu
Čak 30.000 Britanki koje su stavile silikone do juna 1993. godine su se prijavile za novčanu nadoknadu ukoliko u narednih 30 godina budu imale bilo kakav zdravstveni problem u vezi sa silikonskim implantatima. Nakon vćeg broja tužbi, 60 američkih proizvođača silikonskih implantata izdvojilo je 2,73 milijarde funti za ovu novčanu nadoknadu.