Američki politikolog Frensis Fukujama ocenio je da Crna Gora predstavlja mali deo većeg fenomena država u razvoju koje su prezadužene prema Kini i koje ponizno idu ka zapadnim finansijskim institucijama, kako bi izbegle mogućnost da Kinezima predaju kolateral.
To se, dodaje, već dogodilo Šri Lanki i Pakistanu, koji je prošle godine postao predmet spašavanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Fukujama, u tekstu za onlajn magazin American Purpose, piše da je projekat autoputa Bar-Boljare bio kontroverzan od početka.
– Brojni privatni izvođači radova sa Zapada razmatrali su da daju ponude (za gradnju auto-puta), ali su banke koje bi ih finansirale smatrale da sa putarinom neće početi da vraćaju očekivani troškovi, koji su u tom trenutku bili procenjeni na gotovo milijardu evra. Kinezi su rado uskočili preko njihove 16+1 Inicijative (danas 17+1), kako bi stvorili uticaj u dvorištu EU – navodi Fukujama, dodajući da je Đukanović u to vreme upravljao državom autokratski, te da nije bilo načina da se to zaustavi.
On ističe da ukupni dug Crne Gore iznosi preko 103 odsto BDP-a i da se država suočava s izgledima da ne može da vraća dugove.
– Novoizabrana crnogorska Vlada apelovala je na EU da ih spasi, što bi značilo da Evropa spašava kinesku Exim banku, koja drži 17 odsto ukupnog spoljnog duga države – piše američki politikolog.
Fukujama naglašava da neki tvrde da je Kina namerno sklapala ovakve aranžmane, kao deo strategije “diplomatije dužničke klopke”.
Mnogi poslovi su, dodaje, sklopljeni pregovorima autokratskih i/ili korumpiranih vlada, koje su ignorisale upozorenja sa Zapada, u nadi da će ostvariti brzu političku korist.
– Držanje u grifu Crne Gore od strane Đukanovićevog DPS-a, napokon je prekinuto tankom razlikom, a nova Vlada očajnički želi da pokaže da usklađivanje sa Evropom može biti ozbiljna alternativa Kini. Kao što tvrdi Stefan Vladisavljev, ni EU ni SAD nisu mogle da ponude alternative u suprotstavljanju inicijativi ‘Pojas i put’, a Crna Gora predstavlja relativno malu investiciju za povratak strateški važne države. EU još uvek može da se predomisli. Epilog slučaja auto-puta Bar-Boljare nije napisan – poručuje Fukujama.