Folksvagen je u poslednje vreme bio u centru pažnje pretežno zbog tmurnih vesti. A sada se u matičnoj fabrici u Volfsburgu uvode čak i dodatne smene. A vode se i direktni pregovori sa vladom SAD.
Najveći evropski proizvođač automobila, Folksvagen, uvodi vanredne smene u svojoj glavnoj fabrici u Volfsburgu zbog velike potražnje. Kako je u četvrtak saopštila portparolka kompanije, to se odnosi na sve četiri montažne linije. Uprava i radnički savet dogovorili su dodatni rad sve do kolektivnog godišnjeg odmora u julu.
U Volfsburgu Folksvagen proizvodi svoje najprodavanije modele: Tiguan, Golf, Touran, kao i sedmosed Tayron. Pored toga, u fabrici se prave i delovi kao što su zadnja vrata za model ID.3. I tu se takođe uvode dodatne smene.
Povećana potražnja u Zapadnoj Evropi
Prema sopstvenim navodima, kompanija trenutno profitira od snažne potražnje za svojim vozilima. Šef prodaje, Marko Šubert, izjavio je prilikom predstavljanja rezultata prodaje za prvo tromesečje da je broj narudžbina u Zapadnoj Evropi porastao za 29 procenata u tom periodu.
Folksvagen očekuje povoljan vetar u leđa i u narednim mesecima, zahvaljujući brojnim novim modelima koji su nedavno uvedeni na tržište.
U poslednje vreme, kompanija je bila u fokusu i zbog svog drastičnog programa štednje. Do 2030. planirano je ukidanje 35.000 radnih mesta. Prošle godine Folksvagen nije isključivao ni zatvaranje pojedinih pogona, ali su te mere trenutno stavljene ad acta.
Prošle godine koncern je prodao znatno manje automobila nego ranije. Posebno slabi prodaja na azijskom tržištu, koje je godinama bilo od ključnog značaja. Kompanija sada pokušava da osvoji nova tržišta – između ostalog, i uvođenjem novog, povoljnog električnog automobila po ceni manjoj od 20.000 evra.
Pregovori sa vladom SAD
A u vezi sa carinama koje je uveo Donald Tramp, Folksvagen direktno pregovara sa američkom vladom i nada da će naići na razumevanje.
„Trenutno se vode konstruktivni razgovori sa američkom vladom“, rekao je šef koncerna Folksvagen Oliver Blume za list „Frankfurter algemajne cajtung“. „Imamo šta da ponudimo i želimo dalje da širimo poslovanje.“
Kao protivuslugu za carinske olakšice, Folksvagen je, na primer, ponudio mogućnost pokretanja proizvodnje marke Audi u Sjedinjenim Američkim Državama.
Šef koncerna Blume je isključio mogućnost da se marka Folksvagena – Porše – proizvodi u SAD. Razlog su male količine – trenutno se proizvodi oko 70.000 automobila u okviru šest različitih modela.
Značajno tržište
„Za Porše su Sjedinjene Države najuspešnije pojedinačno tržište, a oznaka ‘Made in Germany’ igra važnu ulogu za američke kupce“, rekao je Blume. „Za isplativu proizvodnju na licu mesta, Porše bi morao da ima znatno veći obim proizvodnje.“
Prošle godine je osnovna marka Folksvagena prodala skoro 380.000 novih automobila u SAD.
Predsednik SAD nedavno je uveo carine od 25 odsto na vozila koja se uvoze u SAD – a početkom maja očekuje se uvođenje carina i na uvezene auto-delove. Istovremeno su neka vozila iz Meksika i Kanade izuzeta od carina u okviru severnoameričkog trgovinskog sporazuma. Akcije američkih automobilskih giganata Dženeral Motorsa i Forda porasle su nakon Trampove najave.