Prošlog decembra Vašington je dočekao ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog poput heroja. Glavne američke novine i mreže talmičile su se da obave intervjue s njim, a članovi Kongresa su se gurali kako bi se fotografisali pored njega.
Predsednik Bajden srdačno ga je dočekao u Beloj kući, a čelnici Kongresa su mu dali priliku da održi istorijski govor na zajedničkoj sednici Zastupničkog doma i Senata.
Nakon što je Zelenski napustio Vašington, poznati časopis “Tajm” izabrao ga je za ličnost godine, kao znak priznanja zbog načina na koji je vojno i politički vodio svoju zemlju i narod tokom rata protiv Rusije. Magazin je opisao Zelenskog kao predstavnika “duha Ukrajine” u vreme kada Rusija vodi vojnu invaziju velikih razmera protiv njegove države.
Ovo odavanje priznanja predstavlja važan korak, jer pokazuje da američka javnost iskazuje poštovanje prema predsedniku Zelenskom. Takođe, govori i to da se njihov pogled na ukrajinskog predsednika menjao: od neobičnog političara, s obzirom na njegovu karijeru televizijskog komičara u prošlosti, Zelenski je uspeo da dostigne status međunarodno priznatog vođe.
Manje od godinu dana kasnije dolazi do promene u odnosima Vašingtona sa ukrajinskim predsednikom i nestaje entuzijazma za njegovo svečano dočekivanje. Pitanje Ukrajine postaje jedna od spornih tačaka usred velike polarizacije od koje pati američka politika.
Očajnički pokušaji Zelenskog
Poseta Zelenskog Vašingtonu usledila je nakon što je održao govor na 78. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN), pored toga da je učestvovao na posebnoj sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj se raspravljalo o ukrajinskoj krizi.
Poseta dolazi u ključnom trenutku za Ukrajinu, jer nastoji da mobiliše podršku i osigura dodatna sredstva za svoj kontranapad na Rusiju.
Pre sastanka sa predsednikom Džoom Bajdenom u Beloj kući, Zelenski je posetio spomenik žrtvama napada 11. septembra u zgradi Pentagona, gde je održao sastanke sa američkim ministrom odbrane, generalom Lojdom Ostinom i njegovim višim saradnicima.
Došlo je do promene strategije Zelenskog u razgovoru s članovima Kongresa. Nakon oštrog tona, koji je imao prilikom posete prošlog decembra, ukrajinski predsednik je morao promeniti ton u nadi da će dobiti veću finansijsku i vojnu podršku. Zelenski je na sednici Kongresa tokom posete Washingtonu u decembru 2022. godine rekao: “Vaša pomoć nije milosrđe, već ulaganje u globalnu bezbednost.”
Imajući u vidu da se situacija i opšte raspoloženje u Vašingtonu promenilo, Zelenski je tokom posete pre nekoliko dana rekao: “Cenimo vašu pomoć, a situacija je teška. Zaustavili smo Ruse na istoku i započeli kontraofanzivu. Da, stvari ne idu tako brzo, ali svaki dan napredujemo i oslobađamo se okupacije naše zemlje.”
Vašington i njegovi političari postali su neodlučniji kada je u pitanju podrška Kijevu, dok je stav o pružanju podrške Ukrajini sporna tačka između Republikanske i Demokratske stranke.
Dok se sa obe strane Atlantika širi frustracija, jer se čini da je dugo očekivana letnja kontraofanziva u Ukrajini ostvarila slabije rezultate od očekivanih, istaknuti republikanci, poput predsednika Zastupničkog doma Kevina Mekartija, postali su sve skeptičniji prema sposobnostima i mogućnostima Kijeva.
Jačanje republikanskog protivljenja
Dok predsednik Džo Bajden obećava dodatnih 24 milijarde dolara Ukrajini, čime će američki paketi podrške dostići oko 113 milijardi dolara, republikansko protivljenje pružanju dodatne pomoći Kijevu raste.
Novi paket pomoći obuhvata garancije za isporuke ključnog oružja i municije, i to pre iscrpljujućeg sukoba u zimskim mesecima, prema predviđanjima većine analitičara.
Američki političari su podeljeni po pitanju sredstava dodeljenih Ukrajini, pri čemu mnogi republikanci kažu da je novac bolje potrošiti na rešavanje domaćih pitanja. S druge strane, većina demokrata se protivi ovom argumentu, pozivajući se na interese američke nacionalne bezbednosti.
Republikanci iznose tri argumenta protiv ovakve logike demokrata, a to su: da nema dovoljno nadzora nad pomoći, da se za trošenje novca tamo uzima novac iz džepova Amerikanaca i da nas “fokus na evropsku bezbednost odvraća od kineske pretnje.”
Pad podrške Ukrajini
Nedavna anketa koju je sproveo CNN među 1.279 građana otkrila je da se većina Amerikanaca protivi tome da Kongres dopusti odobravanje dodatnih sredstva za podršku Ukrajini u ratu s Rusijom.
Većina Amerikanaca veruje da je njihova zemlja već učinila i osigurala dovoljno kako bi pomogla Ukrajini, a 55 posto ispitanika je reklo da Kongres ne bi trebalo da odobri dodatno finansiranje za podršku Ukrajini, u odnosu na 45 posto koji su podržavali ovakvo finansiranje.
51 posto ispitanika složilo se da su Sjedinjene Američke Države učinile dovoljno da pomognu Ukrajini, dok 48 posto kaže da bi trebalo da učine više.
Ovakvi rezultati odražavaju značajan pad podrške Amerikanaca Ukrajini, s obzirom da je taj procenat tokom prvih dana ruskog rata protiv Ukrajine krajem februara 2022. iznosio približno 62 posto.