Pred novim specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom je težak zadatak, između ostalog i zato što treba da pokaže istovremenu pristrasnost prema Srbiji i nepristrasnost prema dijalogu Beograda i Prištine, ocenio je danas asistent na Fakultetu Političkih nauka Stefan Surlić.
– Očekujem da će Eskobaru ovo ipak biti kruna karijere. Ovo je prestižna funkcija, bez obzira što Balkan nije u prioritetima SAD, ali zauzima visko rangirano mesto, ima vrlo težak zadatak da pokaže i pristrasnost prema Srbiji i ujedno nepristrasnost u pregovorima – rekao je Surlić.
Surlić je rekao da smatra da će pregovori biti Eskobarov prvi dominantan zadatak iako je zadužen za ceo Balkan.
Suštinski pregovori Beograda i Prištine njegov su prioritet i to je i njegov prethodnik Metju Palmer imao kao glavni zadatak, rekao je Surlić i podsetio da se očekivalo da će Palmera, “starog prekaljenog vuka” zameniti takav karijerni, uticajni diplomata i dodar poznavalac prilika, koji deluje kao da je u karijeri išao svugde gde je trebalo gasiti požare.
Na konstataciju da su u poslednje vreme SAD više fokusirane na BiH Surlić kaže da je kriza u BiH velika, da svedočimo blokadi funkcionisanja zajedničkih institucija, te da očekjuje vruću jesen ali i zimu.
Surlić je ocenio da ćemo uskoro videti Eskobarove mogućnosti u posredovanju.
Na pitanje koliki politički uticaj će imati u promovisanju trajnog održivog rešenja, Surlić kaže – važno je što Eskobar dolazi iz Beograda.
– Ne zaluđujem se da će biti na strani Beograda što se tiče statusa, on ima jasnu agendu što se tiče SAD Kosovo je nezavisna država – rekao je Surlić i dodao da će Eskobar biti na strani Beograda iz ugla razumevanja kompleksnihi odnosa, kao neko ko je ovde boravio i video razne analize koje ukazuju koliko je pitanje KiM senzitivno u političkom i društvenom smislu.
Dodao je da se Eskobar neće zaletati kao mnogi predstavnici SAD koji su govorili “Hajde, priznajte Kosovo, šta vas košta”.
Agenda je, kako kaže, jasna – konačan sporazum Beograda i Prištine i normalizacija odnosa i nešto što je jasno početak Bajdenove staregije, prisustvo u vidu meke moći, invesiticija, infrastrukturnih i finansijskih injekcija koje bi relaksirali odnose.
Prema njegovim rečima, pozitivno je što Bajdenova administracija stoji iza Vašingtonskog sporazuma i inicijative “Otvoreni Balkan”.
Surlić je izrazio uverenje da će Eskobar sigurno imati miran period do izbora na Kosovu do 17. oktobra.
Do tada nijedna strana neće insistirati na temama koje mogu pogoršati odnose.
Prema njegovim rečima, jedino bi vrlo ozbiljne i čvrste sankcije međunarodnih aktera mogle da doprinesu pomacima u realizaciji delova Briselskog sporazuma, kao što je forimiranje Zajednice srpskih opština.