Sjedinjene Države su u delikatnoj situaciji, treba da se pripreme za dugotrajnu sistemsku borbu sa Kinom i pokušavaju da se ne konfrontiraju previše sa Rusijom, ocenjuje Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije povodom samita američkog i ruskog predsednika.
– Sa Trampom je to bilo nešto drugačije, to je biznismen koji se našao u spoljnoj politici i nije uspevao da uradi ono što je hteo. Kongres ga je stavio pod svoje, nije uspeo da preokrene odnose sa Rusijom – rekao je Zečević.
S druge strane, kako je dodao, susret je istorijski, jer se istorijske okolnosti u svetu menjaju.
– Sjedinjene Države su u delikatnoj situaciji. Nekada je SSSR bio glavni rival, a Rusija to više nije. SAD treba da se pripreme za dugotrajnu sistemsku borbu sa najvećim rivalom, a to je Kina. Čini mi se da pokušavaju da se ne konfrontiraju previše sa Rusijom – ocenjuje Zečević.
Smatra da je loša strana politike SAD u prethodnom periodu bilo to što su okrenuli Rusiju prema Kini, ali i Kinu prema Rusiji, primenjujući oštru komercijalnu politiku.
– Vidim da tu Bajden pokušava da primeni onu Napoleonovu taktiku, a to je da kad imaš više protivnika, prvo moraš da ih podeliš, pa da ih pobeđuješ jednog za drugim – objašnjava Zečević.
– Rusija više nema tu težinu kao SAD, ali im je bilo važno da pokažu da su veliki i da mogu ravnopravno da sede sa predsednikom SAD, tako da su zadovoljni – napominje Zečević.
“SAD i Rusija žele da izbegnu dalju trku u naoružanju”
Što se tiče usvojene zajedničke deklaracije o strateškoj nuklearnoj stabilnosti, Zečević kaže da dve zemlje žele da izbegnu dalju izrazitu trku u naoružanju.
Moguće je, kako je dodao, da je bilo i razgovora o Iranu, što će se videti narednih nedelja.
– Meni se čini da je ono što je Bajden govorio da želi stabilne i predvidljive odnose, to je nešto što pokušavaju da postignu strpljivim diplomatskim radom – kaže Zečević.
Smajlović: Severni tok 2 omogućio učtiv samit
Kolumnistkinja Nedeljnika Ljiljana Smajlović rekla je u Dnevniku RTS-a da se čini da je Bajden hteo da kaže – ja nisam Tramp, ali da su stvari drugačije i da se ispostavilo da se nije mnogo toga promenilo u odnosu na prethodno vreme.
Sad je ovo bila potpuno druga atmosfera, kaže Smajlovićeva, ocenjujući da je susret bio uspešan.
– Jedan predsednik je rekao da je susret bio pozitivan, a drugi, Putin, da je bio konstruktivan – navela je Smajlovićeva.
Smatra da je bilo jasno da će susret biti uspešan kada su, nakon susreta Lavrova i Blinkena, SAD odustale od sankcionisanja firmi koje rade na “Severnom toku 2”.
– Mislim da je to i omogućilo tako učtiv samit – ocenjuje Smajlovićeva.
“Izbegnuta je mogućnost da Putin dominira nad Bajdenom”
Neobično je, kako je primetila, to što su obraćanja održana odvojeno.
– Ranije su Amerikanci bili ti koji su insistirali na zajedničkim konferencijama za štampu, jer se smatralo da su superiorni u javnim nastupima svojim, kako Bajden voli da kaže, autokratskim rivalima – navodi Smajlovićeva.
Posle Trampove i Putinove konferencije, kako je dodala, svi su ocenili da je Putin bolje prošao, a Bajdenovi ljudi su isključili mogućnost zajedničkog obraćanja.
– Izbegnuta je mogućnost da Putin dominira nad Bajdenom, to je jedan višak opreza – smatra Smajlovićeva.
Što se tiče Srbije i Zapadnog Balkana, Smajlovićeva smatra da nismo beznačajni.
– Mi smo jedno polje gde će Amerikanci i EU da kažu – evo sad smo zajedno – dodaje ona.
Ipak, sumnja da je na sastanku Bajdena i Putina bilo reči o Zapadnom Balkanu.