Srpski festival u Sidneju je i ove godine imao sadržaje koji su celom događaju dali posebnu težinu i dodatnu vrednost.
Proteklog vikenda izdvojila se bogata istorijska izložba, koja je privukla izuzetno veliku pažnju posetilaca.
Prvi put na prostorima Australije na jednom mestu našla se toliko raskošna kolekcija vojničkih odlikovanja, kraljevskog ordenja, uniformi i drugih suvenira iz slavne prošlosti srpskog naroda.
Pored toga, publika je imala priliku da vidi i bogatu kolekciju fotografija o junaštvu u stradanjima srpske i crnogorske vojske u balkanskiom ratovima, koju je pripremio otac Saša Radoičić, protonamesnik crkve Svetog Save u Elanori, na severu Sidneja.
Izložbu je u ulozi kustosa ovog improvizovanog muzeja vodio Aleksandar Uzelac, član Srpske pravoslavne omladine Australije (SOYA), inače mladić koji gaji veliko interesovanje za srpsku istoriju. Šator u kome je bila smeštena izložba, bio je među najposećenijim na festivalu.
– Posetiocima smo predstavili najveću kolekciju srpskih vojnih odlikovanja, kraljevskog ordenja, medalja, uniformi, vojničkih kapa i razne druge vojne memorabilije iz 19. i 20. veka, koja se može videti u Australiji. Imamo svaki orden od Takovskog krsta, koji je prvi srpski vojni orden, pa do Ordena Karađorđeve zvezde. Sve medalje koje su bile izložene su originalne i datiraju iz doba Kraljevine Srbije – kaže Aleksandar za “Vesti“.
Uzelac dodaje da je ceo projekat bio veoma zahtevan, ali da je vredeo napora, jer izložba svedoči o velikoj žrtvi koju je Srbija podnela za svoju slobodu.
– Najzaslužniji je otac Saša Radoičić, koji je prvi u Australiji počeo da prikuplja ordenje i druge eksponate, a u pripremi izložbe bili smo uključeni i Marko Trifunović, Slavko Marinkov i ja. Zahvaljujući ocu Saši, na izložbi smo prikazali i kolekciju fotografija iz vremena Balkanskih ratova 1912. i 1913. godine, koje pričaju do sada neviđenu priču o ovim ratovima i bojevima, kao što su Kumanovska bitka, Bitka za Bitolj, oslobođenje Skoplja. Te slike daju dragocen kontekst celoj izložbi.
Dok nas je vodio od vitrine do vitrine, kao pravi kustos je objašnjavao kakve sve dragocene predmete možemo da vidimo.
– Posebno vredan eksponat je gardijska uniforma koja datira sa početka 20. veka, iz vremena Kraljevine Srbije. Ovakve paradne uniforme i opremu kao što su ovaj ukrasni opasač i kutijica za municiju, nosili su gardisti kralja Petra Prvog. Imamo i oficirsku uniformu Vojske Kraljevine Jugoslavije, iz vremena uoči izbijanja Drugog svetskog rata, a tu su i Orden Karađorđeve zvezde, pa Albanska spomenica i mnoga druga odlikovanja.
Među posetiocima izložbe proteklog vikenda nisu bili samo Srbi, kaže Aleksandar.
– Dolazilo je mnogo ljudi drugog porekla, razgledali su i slušali s velikim interesovanjem. Recimo, ovo srpsko ordenje nisu dobijali samo srpski vojnici, već i neki Australijanci, koji su se u Prvom svetskom ratu borili uz srpsku vojsku. Znajući za to, mnogi Australijanci su dolazili na izložbu, kako bi uživo videli deo istorije u čijem su stvaranju zajedno s našim učestvovali i njihovi preci.
Za srpsku istoriju zanimali su se i mnogi drugi.
– Dolazilo nam je i mnogo pripadnika drugih naroda, pre svega iz Azije, od Kine, preko Indije, do Koreje, Filipina… Svima im je izuzetno interesantno da vide i čuju o srpskoj istoriji i mnogi su bili impresionirani jer nisu znali koliko bogatu i slavnu istoriju ima naš narod.
Međutim, zabrinjava što retko koji mladi Srbin u Australiji ima ovako duboko interesovanje za istoriju sopstvenog naroda, dodaje Aleksandar.
– Nažalost, mali broj mladih se ovde interesuje za istoriju i bavi ovakvim stvarima kao što je kolekcionarstvo. Ali, mi koji smo uključeni u sve ovo nastavićemo s ovakvim izložbama i ubuduće, jer kako nas je i vladika Siluan podsetio, negovanje istorije i kulturnog nasleđa je preko potrebno za očuvanje našeg srpskog identiteta, kako u Srbiji, tako i u dijaspori – kaže Aleksandar Uzelac.
Odlikovanja iz celog sveta
Uzelac kaže da se već pet godina bavi prikupljanjem vojnih odlikovanja i drugih istorijskih predmeta.
– Nije to nimalo lak posao – kaže ovaj mladić. – Snalazim se na razne načine, od internet prodavnica i aukcija, preko raznih kontakata s ljudima u otadžbini i širom Evrope, od Francuske, Švajcarske, do Nemačke. U Australiji nas ima četiri-pet koji imamo ista interesovanja, družimo se, proširujemo saznanja i kontakte i stalno smo u potrazi za vrednim istorijskim predmetima.
Saradnja sa Bojanom Pajićem
Aleksandar Uzelac i njegove kolege sarađuju i sa Bojanom Pajićem, autorom knjige “Naši zaboravljeni dobrovoljci: Australijanci i Novozelanđani sa Srbima u Prvom svetskom ratu“.
– Često sam u kontaktu sa gospodinom Pajićem. On trenutno boravi u Beogradu gde će 25. aprila voditi komemoraciju povodom Dana Anzaka. Za iduću godinu planiramo da zajednički organizujemo izložbu u Sidneju pod nazivom „Srbi i Australijanci u Prvom svetskom ratu“. I godina je jubilarna, pošto će 2024. biti 110 godina od početka Velikog rata – kaže Aleksandar.
Kontakt
Za sve koji bi želeli da se uključe u mali tim zaljubljenika u srpsku istoriju, naročito vojnu, Uzelac preporučuje da se ostvari kontakt sa sveštenikom Sašom Radoičićem.
– Otac Saša je prvi počeo da sakuplja ordenje i druge vojne eksponate i preko njega smo se i upoznali svi koji se danas zajedno bavimo time. Zato, svi koji žele da se uključe ili da saznaju više, najbolje bi bilo da prvo stupe u kontakt sa ocem Sašom iz crkve Svetog Save u Elanori – kaže Aleksandar.