Otkupljena pisma koja su razmenili naučnici Mileva Marić i Albert Ajnštajn su vredna arhivska građa i od nje će u okviru Državnog arhiva Srbije biti formiran lični fond znamenite naučnice, rekao je ministar kulture Nikola Selaković i istakao da je zaštita baštine i sakupljanje srpskog blaga po svetu, jedan od imperativa.

Selaković je rekao da je uz sveobuhvatnu podršku državnog vrha Ministarstvo kulture kod aukcijske kuće Christie’s u Londonu otkupilo 43 autogramska pisma Ajnštajna i deset Mileve Marić Ajnštajn upućenih Albertu, odnosno ukupno 177 rukopisnih stranica.

Lični pečat

– Upravo je vrednost ove građe koju smo otkupili i dolazi u Srbiju, u tome što će to biti najobimnija građa koju ćemo posedovati o Milevi Marić Ajnštajn, njenom radu i njenoj ličnosti – ukazao je Selaković.

Ta lična prepiska Mileve i Alberta Ajnštajna govori o njihovim intimnim odnosima, ali i o Milevinom uticaju na formiranju Ajnštajnove naučne misli. U okviru te građe otkupljena je i potvrda o sklapanju braka dvoje naučnika, kao i dokument o kazni koju su švajcarske vlasti izrekle Ajnštajnu zbog nelegalnog boravka na teritoriji te zemlje.

Selaković je istakao da je ta građa više nego dovoljna da se u okviru Državnog arhiva Srbije formira lični fond Mileve Marić Ajnštajn, znamenite Srpkinje, matematičarke i fizičarke, verovatno i najznačajnije u nauci u periodu u kojem je živela.

– Sledeće godine je veliki jubilej, 150. godišnjica rođenja naše velike naučne dive i nema lepšeg načina da se pripremimo za tu proslavu nego što je otkup građe, koja više neće biti u privatnim rukama, već u posedu naše države – rekao je ministar.

Priča o prošlosti

On kaže da je tim činom resor kulture zaokružio delovanje za 2024, na polju otkupa i povratka kulturnih dobara u otadžbinu i da će to biti nastavljeno i u narednim godinama.

Dodao je da je Ministarstvo podržalo projekat rekonstrukcije kuće Mileve Marić u Rumi i da će cela 2025. biti posvećena naučnici o kojoj, kako kaže, treba da govorimo kao o srpskoj Mariji Kiri.

Selaković je rekao da se vođenjem kulturne politike o rasvetljavanju znamenitih ličnosti koje su ostavile ozbiljan trag u nauci, kulturi i umetnosti ukazuje na sistem vrednosti koji u našem narodu i te kako postoji, a koji treba afirmisati i prikazati budućim generacijama.

– To je priča o prošlosti, ali i ona koja nam otvara neke vidike u budućnosti. Ako je Marićeva, devojka iz vojvođanskih krajeva, uspela pre više od jednog veka, šta to danas stoji na putu novim generacijama da se ostvare na još veći i bolji način. Radila je u drugoj, tuđoj državi, a danas imamo našu državu koja nam pruža mogućnost da se slobodno obrazujemo, razvijamo i da težimo velikim ciljevima – rekao je on.

Istorijske vrednosti

Srbija sakuplja svoju vrednu istorijsku baštinu i građu i tako je dostupna stručnjacima i građanima. Ove godine je, na aukciji u Londonu, država za 5,8 miliona dinara otkupila i dva značajna srpska srednjovekovna rukopisa: “Srpski oktoih” i “Žitije Varlama i Joasafa”. Prošle godine je otkupljena Direktiva broj 25, kojom je nemački kancelar Adolf Hitler naredio napad na Kraljevinu Jugoslaviju 1941. za 42.500 dolara, a reč je o jednom od 13 originala. U aukcijskoj kući Sothebdž’s u Londonu je 2023. kupljeno i vredno umetničko delo Paje Jovanovića “Odmor bašibozuka”.

Pionirka nauke

Nikola Selaković je istakao da je Mileva Marić Ajnštajn pionir među Srpkinjama u bavljenju naukom u vreme kada je ženama bilo teško da se obrazuju, pogotovo u oblastima koje nisu donosile vidljivu korist.

– Samim tim je avangarda koju predstavlja njena ličnost za nas još veća i naš ponos je samim tim još veći. Toliko je toga nama nepoznato o Milevi Marić i uveren sam da ćemo biti u prilici da još nešto nabavimo vezano za nju – rekao je Selaković.

Zaštita baštine

Ministar je istakao da je jedno od najvažnijih delovanja Ministarstva kulture sakupljanje srpske kulturne baštine koja se, silom prilika, istorijskih okolnosti i burnih događaja kroz koje su i naša država i naš narod prolazili u prethodnim vekovima našla van naših granica.

– Danas, kada Srbija zahvaljujući ozbiljnoj i odgovornoj državnoj i ekonomskoj politici koju sprovodi predsednik Srbije i prati Vlada, ostvaruje ozbiljan ekonomski napredak, to svakako ima uticaja i na polju kulture, a na polju zaštite naše baštine, sakupljanje našeg blaga po svetu jedan od naših imperativa – rekao je Selaković.