Čuvajte zube, trebaće vam!

0

 

Mnogi se najverovatnije sećaju saveta zubara i odraslih da zarad lepog osmeha zube treba prati više puta svakog dana, ali ne zaboraviti ni zubni konac ni tabletice fluora.

Odlazak kod zubara uz redovnu higijenu i pravilnu ishranu čini osnovu zdravih desni i zuba.

 

Možda bi neki pažljivije i redovnije prali zube da su znali da loša oralna higijena i bolesti zuba mogu povećati rizik od pojave čira, digestivnih problema, bolesti srca, šloga i dijabetesa.

 

U ustima čoveka „stanuje" više miliona bakterija. Dok su neke bakterije korisne i učestvuju u razgradnji, a time i varenju hrane još u ustima, druge učestvuju u stvaranju plaka, lepljive i kisele supstance koja izaziva bolesti desni.

 

Ukoliko se uklanja svakodnevno pranjem usta i zuba i korišćenjem zubnim koncem, plak je relativno „bezopasan". Međutim, ako ostane u ustima, zubi će polako propadati jer su pojava takozvanih džepova i bolesti desni neizbežne.

 

Tokom vremena, loša higijena usta i zuba dovodi do oštećenja tkiva i kostiju koje „drže" zube, pa će oni, zdravi ili pokvareni, početi da ispadaju.

 

Muškarci su naročito podložni oboljenjima desni. Na primer, 34 odsto muškaraca starosti između 30 i 54 godine pate od nekog oboljenja desni, dok u istoj starosnoj grupi tek 23 odsto žena ima navedene zdravstvene probleme.

 

Održavanje zadovoljavajućeg nivoa higijene usta i zuba, kao i postupanje u skladu sa savetima zubnog lekara, pomoći će vam da sačuvate zube, ali i zdravlje.

 

Među pripadnicima najsiromašnijih slojeva najviše je zabeleženih slučajeva bolesti desni, što se najčešće objašnjava neredovnim odlaskom kod zubara.

 

Kako starimo tako se desni povlače i ostavljaju ogoljen koren zuba koji je tako mnogo podložniji štetnom uticaju plaka. Takođe, luči se manje pljuvačke koja igra veoma važnu ulogu u „ispiranju" usta od plaka.

 

Genetika i u ovom slučaju može da ima poslednju reč, tako da ukoliko roditelji gube zube zbog bolesti desni, dete mora biti na oprezu.

 

Slatkiši i napici sa dodatkom šećera podstiču razvoj plaka, dok na čvršću hranu i grickalice može se odlomiti deo zuba ili oštetiti gleđ.

 

Hronično škrgutanje i grčenje vilice dovodi do raznih mehaničkih oštećenja. Oguljena gleđ, napukao ili rasklimatan zub, kao i potpuni gubitak jednog ili više zuba može biti rezultat tih štetnih navika.

 

Novije studije pokazuju da upotreba duvana može biti jedan od glavnih uzroka razvoja i napredovanja bolesti desni.

 

Osim toga, posle hirurških intervencija u usnoj duplji primećeno je da materije iz cigareta usporavaju proces zarastanja i umanjuju uspešnost intervencije.

 

Lekari savetuju pacijentima da ukoliko primete crvenilo, otok, osetljivost ili povlačenje desni, zatim krvarenje, čudan ili neprijatan miris ili ukus u ustima, kao i bol pri žvakanju, obavezno posete svog stomatologa koji će utvrditi uzroke takvog stanja i preporučiti odgovarajuću terapiju.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here