Od juče je Andrea Nales na čelu jedne od najvažnijih institucija u Nemačkoj, Savezne agencije za rad (BA) čija je centrala u Nirnbergu. Ova funkcionerka vladajuće Socijaldemokratske partije s razlogom važi za političarku sa velikim ranijim iskustvom baš u poslu kojim će se od sada baviti. Bila je lider stranke, ali i savezna ministarka.
– Decenijama unazad bavila sam se tržištem rada i socijalnom politikom – izjavila je uoči stupanja na novu dužnost.
Od uspeha Nalesove na ovom radnom mestu umnogome će zavisiti oporavak i novi uspon nemačke privrede, pre svega zbog akutnog nedostatka stručne radne snage, koji je u potpunosti skrajnuo pitanje ubrzanog rešavanja statusa nezaposlenih, jer su se okolnosti drastično promenile.
Jedan od njenih prvih zadataka u Agenciji biće prelazak sa nepopularnog sistema plaćanja nadoknade za nezaposlene HARC 4 na novu podršku nazvanu Novac građana. Taj posao vodiće resorni ministar rada, njen partijski kolega Hubertus Hajl, pošto u drugoj polovini ove godine odgovarajući propisi prođu raspravu u Bundestagu. Očekuje se da će na snagu stupiti krajem ove ili početkom iduće godine.
Za naše građane biće posebno važan uspeh Andree Nales oko boljeg uklapanja stranaca iz trećih zemalja u nemačko tržište rada. Ona tvrdi da aktuelni talas masovnog doseljavanja stranaca donosi u novu sredinu “iskustvo i već stečene kvalifikacije”, što je dobra osnova za njihovu bržu integraciju, ali pritom kritikuje svoju zemlju da je “neverovatno komplikovana” i da se mora politički više raditi na promeni i ublažavanju strogih propisa.
– Ako to ne uradimo, izgubićemo prednosti i potencijale svoje privrede – kaže Nales.
Zanimljivo je da dolazak Nalesove na čelo Savezne agencije za rad predstavlja i svojevrstan proboj, jer je ona prva žena na toj funkciji. Sada je čekaju brojni izazovi. Kaže da u narednim godinama neće razmišljati o povratku u politiku, a svoj novi posao opisuje kao “nešto što je višegodišnji zadatak koji ona najozbiljnije shvata”.
Papreni energenti
Energentska kriza neće proći bez posledica po nekada moćnu nemačku privredu i one se već sada osećaju. Cene energenata će dalje rasti, a zaposleni će zbog finansijskih problema firmi u kojima rade morati masovno da prihvataju nužno zlo – skraćeno radno vreme. Tu će država imati zadatak da im priskoči u pomoć, jer je već danas zbog skupoće mnogim stanovnicima Nemačke sve teže da pokriju osnovne troškove.
Blagi rast nezaposlenosti
Trenutno u Nemačkoj je na spiskovima Savezne agencije za zapošljavanje oko 2,5 miliona nezaposlenih. Tokom juna njihov broj se povećao za 107.000.