Crnogorski Filip Višnjić

0

Radovan Bećirović u Parizu 1982.

Taj mlin i mala, na isti način i od istog materijala ozidana kuća na bregu iznad njega, kao i mostić na Gradinskom potoku ispred mlina, predstavljaju zadužbine Radovana Bećirovića Trebješkog, jednog od najslavnijih pesnika u crnogorskoj kulturnoj istoriji. Bez njegove pesme više se ne može ni zamisliti pevanje uz gusle. Taj sićušni polupismeni čovek, uz tutanj vodeničkog kamena i huku divlje i pomamne vode, stasao je u jednog od najpoznatijh epskih pesnika.
 

Rođen je 1897. Uspeo je nekako da završi dva, tri razreda osnovne škole i jedno vreme bio najpismeniji u Bijeloj. Želeo je da nekako zaviri u daleki i nepoznati svet koji postoji tamo negde preko Durmitora, Lole, Krnova i Vojnika.
 

Od početka se posebno živo interesovao za priču i legendu, za pesmu koju je slušao uz gusle, za događaje i ljude o kojima se zborilo s poštovanjem… Za sve ono što mu je grejalo krv u žilama i budilo sećanja na vremena viteška, podsticalo poštovanje pravde, bunilo ga protiv protiv ropstva i svake neslobode. Ta ga je njegova borba, nažalost, odvela najpre u logor, a potom i u zatvor!

 

Odmetanje u hajduke

Krhki mladić 1915. stao je pod slobodarski barjak crnogorske vojske. Nije hteo da otadžbinu prepusti osvajaču nakon Boja na Mojkovcu, pa se odmetnuo u hajduke. Ipak, našao se među desetinama hiljada onih koji su se obreli u austrougarskim logorima i u njima tamnovao četiri godine. Decenijama kasnije, ogorčen pogibijom mlađeg brata Milovana prilikom juriša na Pljevlja 1941. godine, Bećirović je napisao poemu nabrajajući jame i gubilišta i sve naredbodavce od kojih je posebno istaknut Moša Pijade, kao "đavo u vidu čoveka". Odmah posle rata je uhapšen, a glavu mu je spasao lično Moša Pijade, koji je naredio da ga oslobode bez ikakve kazne.

Na sebe je skrenuo pažnju još kao golobradi mladić kada je nad grobom Isaila Tomića u Šavniku pročitao svoje stihove. Bio je zadivljen činom ovog drobnjačkog novinara i pesnika, koji je osam godina, bez suda i suđenja, tamnovao u kazamatu knjaza Nikole zbog kritike njegovog samovlašća i tiranije. Nije dopustio da ga ponovo strpaju u tamnicu, već je digao ruku na sebe, a Bećirović je o tome ispevao pesmu koja je snažno odjeknula, ne samo u Drobnjacima…

Pisao je uglavnom u sobici koju je uredio u svom mlinu. Tu je, pored ostalog, nastala i njegova čuvena "Mojkovačka bitka", ep od skoro 900 stihova o pogibiji kralja Aleksandra Karađorđevića u Marseju 1934. godine. Tim svojim spevom, kojim je bacio u zasenak na desetine drugih koji su se pojagmili da u pesmu pretoče taj gromoviti događaj, Bećirović je zadivio i samu kraljicu – udovicu Mariju, od koje će aprila 1935. godine dobiti i posebnu zahvalnicu, a do danas se u Bijeloj priča da ga je ona tada i bogato nagradila.

 

Znameniti mlin, zadužbina Radovina Bećirovića Trebješkog
 

 

Šezdesetih godina prošlog veka Radovan Bećirović će napustiti svoj mlin, ostaviti Bijelu i preseliti se u Nikšić da sinu jedincu Krstu omogući lepši i bolji život. Iako već starac, nije se libio da nadniči po Nikšiću, da okopava tuđe bašte i kosi tuđe livade. Deset-petnaest godina pre smrti (umro je 1986. u 89. godini života), dočekao je istinske plodove svog pesničkog dela.

 

Zahvaljujući našim iseljenicima u svetu stigao je u Ameriku, zatim je video Pariz i doživeo taj daleki, neznani svet o kojem je sročio toliko veličanstvenih stihova. Sahranjen je daleko od rodnih Ljevišta i Bijele, u grobnici koju je sam za života podigao u groblju naspram Nikšićkog manastira.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here