Ministar Mićunović, inače veliki zagovornik novog jezika, kaže da bi u novi pravopis trebalo ubaciti, na primer i glasove "zj" i "dz", mada nije precizirao u kojim rečima bi se ova slova koristila.
Crnogorski jezik je usvajanjem ustava Crne Gore 19. oktobra 2007. postao njen službeni jezik. |
Jedna od zanimljivosti u Crnoj Gori u poslednjih nekoliko dana jesu računarske tastature koje odgovaraju standardima nedavno ustanovljenog crnogorskog jezika.
Nove tastature ponovo su aktuelizovale debate o opravdanosti novog crnogorskog pravopisa, a još više zbog novih grafema koje su Crnogorci preuzeli od Poljaka.
Osim visoke cene koja iznosi više od 20 evra, tastature privlače pažnju i zbog podela koje vladaju u crnogorskoj javnosti zbog naziva jezika koji se koristi.
Naime, iako tastature postoje, još ne postoji takozvani "spel ček" u programu Vord koji ispravlja greške u kucanju, tako da novu tastaturu mogu da koriste samo onih koji su stručni u novom pravopisu i kojima ne smeta da daju duplo više novca za crnogorsku tastaturu nego što bi dali za standardnu srpsku.
Ovaj pravopis crnogorskom alfabetu dodao je dva nova slova — ś i ź — tako da crnogorski jezik sad ima ukupno 32 slova. Uvođenje dva nova slova, sastavljači pravopisa su objasnili stavom da crnogorska standardno jezička norma mora da sadrži sve produkte ijekavskog jotovanja. |