U proteklih šest meseci Vlada Crne Gore i premijer Zdravko Krivokapić nisu učinili ni jedan potez koji bi opravdao negativan pristup i retoriku Srbije koji su u, najmanju ruku, nediplomatski, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore.
U Ministarstvu ističu da je tokom svih susreta i sastanaka preneta želja za unapređenjem odnosa sa Srbijom.
„Crna Gora je za jedno od ključnih utemeljenja svoje spoljne politike opredelila dobrosusedsku i regionalnu saradnju. To je, imajući u vidu veličinu naše države, kao i geografski prostor, nacionalni interes svih njenih građana koji prevazilazi okvir mandata bilo koje Vlade i predstavlja dugotrajan cilj kojem sve političke partije i akteri treba da teže. Nakon uspostavljanja nove Vlade, kao jedan od naših prioriteta definisali smo potrebu za poboljšanjem odnosa sa svim susedima, posebno sa Srbijom – o čemu govori iskrena želja premijera Krivokapića da što skorije ugosti premijerku Anu Brnabić, poziv u prvoj nedelji mandata ministra Radulovića upućen ministru Selakoviću, kao i brojne posete naših ministara Republici Srbiji”, navodi se u saopštenju.
Iz crnogorskog ministarstva dodaju da je nemoguće zatvarati oči pred zabrinjavajućom retorikom i medijskim navodima koji su, kako navode, od samog početka usmereni protiv premijera Krivokapića i Vlade Crne Gore.
„U tome je učestvovao sami državni vrh Republike Srbije, koristeći neprimeren rečnik poput “mlakonja”, ministri u njihovoj Vladi, kao i nižerazredni funkcioneri SNS, koji se na dnevnoj osnovi služe terminologijom koja apsolutno ne priliči duhu dobrosusedstva. Zdravko Krivokapić je ne samo premijer jedne nezavisne države, već i ugledni univerzitetski profesor. Nepoštovanje njegovog društvenog statusa i gotovo nepristojna komunikacija, više govori o svojstvima ljudi koji ga napadaju, a da ne govorimo što predstavlja uplitanje u unutrašnja pitanja druge države – Crne Gore, članice UN, NATO-a, koja je najdalje odmakla u pregovorima sa EU. Smatramo nedopustivim da bilo ko, pa ni Srbija, ima paternalistički odnos prema državi Crnoj Gori, njenom premijeru i Vladi. Tim pre što u proteklih šest meseci, ni ova Vlada, ni ovaj premijer nisu učinili ni jedan potez koji bi opravdao ovakav pristup i retoriku koja je u, najmanju ruku, nediplomatska. Naprotiv, od samog početka mandata ove Vlade, tokom svih susreta i sastanaka preneta je želja za unapređenjem odnosa sa Srbijom“, piše u saopštenju.
Dodaju da je Crna Gora država svih njenih građana, bez obzira kako se nacionalno osećali – ona pripada svima.
„Svi građani su jednako konstitutivni, jer je svaki od njih, tokom istorije, neko mačem, neko znanjem, neko radom – neizostavno i neizbirisivo utkao deo sebe u Crnu Goru. Našu Crnu Goru. Stoga prava i jedina adresa za prevazilaženje eventualnih problema i ostvarivanje punih prava svih građana je Vlada Crne Gore i država Crna Gora. Nemamo luksuz da se odreknemo jednog jedinog čoveka. Naprotiv, želimo socijalnu inkluziju svih građana. Stoga je bilo kakvo “prisvajanje” 30 odsto naših građana neprimereno, i moglo bi se protumačiti kao mešanje u unutrašnje stvari jedne suverene države“, dodaje se.
Crnogorsko ministarstvo ističe zahvalnost građanima Srbije na donaciji vakcina, kao države koja je prva pritekla u pomoć Crnoj Gori.
„Tokom istorije, Crna Gora je to isto činila za Srbiju. To je nešto što prijatelji rade, čak i kada postoje različite percepcije o pojedinim pitanjima. Crna Gora je spremna, sa velikim zadovoljstvom, da pomogne Srbiji u svim onim oblastima u kojima predvodi regionalne procese – poput EU integracije, saradnje sa NATO u skladu s ambicijama Srbije, kao i svim drugim gde možemo naučiti jedni od drugih. Jedino na taj način možemo imati ravnopravan i iskren odnos, u kom nema i ne može biti “starijeg”. Međusobno poštovanje suverenosti i nezavisnosti, institucija i zvaničnika je jedini odnos na kom je moguće obnavljati i dalje graditi naše odnose, u duhu dobrosusedstva, prijateljstva i istorijskih veza naše dve države”, zaključuje Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore, a prenosi RTCG.
Podržavati neprijatelje Srbije i čestitati im na zločinima koje su
počinili ne bih ocenio kao dobronamernu politiku prema
srpskom narodu.
Taj paternalistički odnos koji se pominje se više odnosi na pristup Crne Gore (…članice NATO i države koja je najviše odmakla u pristupnim pregovorima EU ..sic) Srbiji nego obrnuto. Ne može se stalno strele odapinjati ka Srbiji nekažnjeno. A to što je Crna Gora uradila za Srbiju nam izađe na nos. Deset puta više Crnogoraca je došlo na Dedinje (ne u Beograd, na Dedinje) nego što je stradalo u Mojkovačkoj bici, jer to je jedino što su uradili. I to pitanje sa Kraljem Nikolom je samo porodična stvar. Unuk svrgnuo dedu. Ako bolje pogledamo oba Crnogorci. Okreni obrni Crnogorci nam izađoše na nos, u privredi, politici, kriminalu, korupciji. Nismo ni mi sveci ali bar smo takvi kod kuće. Ajd sad polako u Brisel, ostavite se Beograda da malo i mi uživamo bez vas.