U njemu se izražava žaljenje zbog izjave hrvatske komisije u vezi s arbitražnim sporazumom i naglašava valjanost načela pravičnosti, koje je iznad “slova zakona”. Stres je naveo govor pape Benedikta XVI u Ujedinjenim nacijama prošle godine, u kojem je Papa jasno upozorio na to da je “prevlast legalnosti nad pravednošću” sporna.
Mariborski nadbiskup je naveo i mišljenje slovenačke Komisije da “nije u njenoj nadležnosti da se neposredno uključi u rešavanje tog spora i da zauzima konkretne stavove o tome gde i na koji način će biti određena granica među državama”.
Stres je izrazio i očekivanje i zahtev da međudržavna granica bude pravedna i da ubuduće više ne bude povod za međusobne sukobe, nego osnova za daljnje jačanje prijateljskog suživota, saradnje i susedstva.
Crkveni vrh hrvatske je svojom izjavom o hrvatsko-slovenačkom razgraničenju inicirao široku akciju pritiska na Vladu i Sabor da ne pristanu na potpisivanje Sporazuma o arbitraži.
U svojoj istoriji Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax dosad nikad nije tako brzo izašla u javnost kako bi reagovala na neko dnevno-političko pitanje.
U otvorenom pismu hrvatske crkve koje je izazvalo reakcije među slovenačkim crkvenodostojnicima piše da “Hrvatsko državno područje nije vlasništvo niti ove, a niti bilo koje druge vlade, nego upravo obrnuto, njena je dužnost (Vlade) da štiti celovitost državnog područja”, i dodaje da “hrvatska Vlada nema pravo kršiti Konvenciju OUN-a o pravu mora i ustupati Sloveniji ‘pravo’ koje Konvencija izričito zabranjuje, a to je moguće proširenje njenog teritorijalnog mora na hrvatsko more, da bi Slovenija doprla do tzv. otvorenog mora, ali opet – hrvatskog mora”.
Ceo spor između dve države vodi se oko razgraničenja u Piranskom zalivu, gde Slovenija polaže pravo na hrvatske teritorijalne vode. Zbog odbijanja Hrvatske da ustupi ove vode Slovenija je stavila veto na nastavak evropskih integracija Hrvatske.