Skupština je počela pozdravom vladike novogračaničkog Longina upućenom glavnom govorniku arhiepiskopu Grčke pravoslavne crkve u Americi Kir Demetriosu, koji je govorio na temu sveštenstva i liderstva pozivajući se na stihove iz Novog zaveta (‘koji hoće da bude među vama prvi, neka vam bude sluga’), naglašavajući da je današnje liderstvo u potpunoj suprotnosti s novozavetnim rečima mudrosti.
Kasnije, posle večernje službe i večere kojoj je prisustvovalo 40 sveštenika, protojerej Đokan Majstorović iz njujorške Crkve sveti Sava dao je izveštaj o aktivnostima Bratstva u poslednjih nekoliko godina, uključujući i izdavaštvo i obrazovni sistem, kao i dobrotvorne i socijalne aktivnosti.
Prvog dana Saboru su prisustvovale čak četiri srpske vladike iz severne i južne Amerike – episkop kanadski Georgije, episkop novogračanički Longin, episkop istočno američki Mitrofan i episkop zapadnoamerički Maksim. U toku ovog dana govorilo se o administrativnim i tehničkim pojedinostima Sabora – potvrđen je sekretarijat Sabora, pregledan izveštaj od prošlogodišnejg sastanka održanog u Ohaju pre nekoliko godina, a blagajnik je podneo finansijski izveštaj.
Sačuvati obrazSabor je pozvao sve vernike da i dalje nastave da pomažu braću i sestre kojima su nove poplave sve odnele. Takođe, naglasili su da s velikom zabrinutošću prati ubrzan moralni pad i duhovnu smutnju koje zaražuju današnji svet. "Nijedna civilizacija ne može dugo da opstane ako izgubi svoje bogomdane moralne vrednosti, ili svoj odnos sa Bogom i Stvoriteljem", kaže su u saopštenju. Oni su takođe naglasili da se zalažu za oslobođenje vladike Jovana iz Makedonije. |
Sledećeg dana gosti – četiri vladike, 69 sveštenika, tri đakona, pet monaha i 74 posetilaca slušali su Milicu Petrović, Jovanu Jevtić i Daniela Gligića pobednike oratorskog festivala Svetog Nikole na temu "Što je borba veća, to je trijumf veličanstveniji."
Nešto kasnije govorilo se aktuelnim temamama vezanim za srpsku dijasporu: o hrišćanskom obrazovanju, omladini, komunikacijama, srpskoj kulturi i nasleđu.
Poslednji dan Sabora počeo je svetom liturgijom koju je, uz prisustvo velikog broja sveštenstva, služio istočnoamerički vladika Mitrofan. Posle toga na red su došle generalne teme i administrativne stvari Srpske pravoslavne crkve u Americi
Prošlogodišnji Sabor održan je u avgustu 2009. u Crkvi svetog Đorđa u Ohaju
SAOPŠTENjE SPC – Neprestana pomoć braći i sestrama na Kosmetu
Povodom značajanog događaja za Srpsku pravoslavnu crkvu i sve njene vernike u dijaspori, Sabor SPC izdao je saopštenje u kome se kaže da su svi prisutni proveli tri blagoslovena dana i da su posebno bili blagosloveni prisustvom i mudrošću Njegovog visokopreosveštenstva arhiepiskopa Dimitrija, poglavara Grčke pravoslavne arhiepiskopije u Americi.
Oni su pozdravili srpskog patrijarha Irineja i sve jerarhe Svete Srpske pravoslavne crkve i izrazili svoju zabrinutost za Kosovo i Metohiju "teške okolnosti koje naša srpska pravoslavna braća i sestre tamo podnose" i dodali da nastavljaju da podržavaju stav Svetog arhijerjskog sabora i srpske vlade, da je samoproglašenje nezavisnog Kosova, kojim upravljaju Albanci, nezakonit čin u pogledu internacionalnog zakona, protivan ugovorima i odlukama Ujedinih nacija.
Kao služitelji Božji, inspirisani ljubavlju, obećavamo našu neprestanu pomoć i podršku svoj stradajućoj braći i sestrama na Kosovu i Metohiji i svima onima koji se još uvek nalaze u rasejanju, kao izgnanici sa svojih ognjišta i kuća na području cele bivše Jugoslavije koji služe kao duhovne vođe Hristove crkve.
Molitva za nevine žrtveU saopštenju Sabora kaže se da se srpsko sveštenstvo moli za mir i pravdu u Siriji i Iraku, "koje je razorio građanski rat i verski ekstremizam, gde su hrišćani proglašeni neprijateljima kako bi nasilno bili prevedeni u islam, proterani, prisiljeni na potpunu pokornost , ili pobijeni… Izražavamo našu ožalošćenost povodom najnovijih događaja u Ukrajini, naročito borbe među pravoslavnom braćom u ovim predelima, koja je prouzrokovala gubitak mnogih nevinih života. Istovremeno žalimo zbog uništavanja pravoslavnih svetinja u istočnoj Ukrajini. Podržavamo sve nevine žrtve verske mržnje i gonjenja, i apelujemo na vlasti dotičnih država da se oglase i založe za njihovu odbranu, zahtevajući od onih koji su odgovorni da budu dosledni i obezbede ista prava za sve. |