CNN: Šah-mat, Putin saterao Zapad u ćošak

4
EPA/Alexander Zemlianichenko
Vladimir Putin

Kako se bliži 2022. godina, Zapad pokušava da predvidi sledeći potez ruskog predsednika Vladimira Putina na složenoj geopolitičkoj šahovskoj ploči i pritom priprema agresivni paket sankcija ako se Putin odluči na još jedno otimanje teritorija u Ukrajini.

Napetosti su sada na najvišem nivou od 2014. godine, kada je Rusija “ilegalno anektirala Krim” i poslala “male zelene čovečuljke” u ukrajinsku regiju Donbas. Potpuna kopnena invazija Ukrajine sada je realna mogućnost. Ali, Putin ne mari za pretnje Zapada, jer je u zavidnoj poziciji i može vući sledeće poteze, piše CNN.

Evropa je u energetskoj krizi i poseduje male rezerve. A s obzirom na to da 40 posto uvoza gasa u Evropsku uniju dolazi iz Rusije, Kremlj je već pokazao svoju sposobnost da matira najoštrije sankcije Zapada ograničavanjem proizvodnje i potencijalnim zamračenjima širom kontinenta.

Putinova igra je SSSR 2.0

Putinova igra je SSSR 2.0, koji dolazi gotovo 30 godina od dana raspada Sovjetskog Saveza. Njegovi sledeći potezi stižu u delikatnom geopolitičkom trenutku, sa strahom Zapada od invazije na Ukrajinu, kolonizacije Belorusije, energetske krize u celoj Evropi, nemačke kancelarke Angele Merkel koja se povlači sa mesta glavnog pregovarača EU i zabrinutosti zbog konfuzne spoljne politike američkog predsednika Džoa Bajdena.

Ako sumnjate u Putinove planove da vrati vreme unazad, samo pročitajte njegov esej sa više od 5.000 reči o tome zašto su Rusija, Belorusija i Ukrajina osuđene na propast bez bliže integracije sa Majkom Rusijom. Ili uzmite u obzir njegove odvažne zahteve u petak za vetom na to ko se pridružuje NATO savezu i ograničenja u stacioniranju trupa i oružja u bilo kojoj zemlji koja se pridružila NATO posle 1997. godine.

Bez ispaljenog metka, Putin je uspeo da stavi Zapad u kolektivnu paniku ili bar u poziciju u kojoj osećaju potrebu da umire ostarelog autokratu. U poslednja četiri meseca, a posebno između 7. septembra i 5. decembra, prema izvorima zapadnih obaveštajnih službi, Putin je nagomilao desetine hiljada vojnika i teškog naoružanja oko 50 kilometara od ukrajinske granice. Izveštaji američkih obaveštajnih službi upućuju na gomilanje do 175.000 vojnika, dovoljno za brzi i trenutni upad.

Putin otvorio još jedan front sa Zapadom

Nedavno je Putin otvorio još jedan front sa Zapadom sklopivši vojni savez sa čovekom koji se često naziva “poslednjim diktatorom Evrope”, beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom. Ohrabren podrškom Kremlja, Lukašenko je delovao nekažnjeno zatvarajući protivnike, nateravši Rajanaerov avion sa političkim protivnikom u njemu na prinudno sletanje i poslavši migrante prema granici sa EU.

Ipak, tek u četvrtak, evropski čelnici odgovorili su na Putinovu taktiku maltretiranja i zastrašivanja pokušavajući da ga gurnu prema pregovaračkom stolu. To bi mogao biti znak da se Evropska unija boji da bi, čak i ako ne potpiše nove oštre sankcije Rusiji u slučaju invazije, Putin mogao odgovoriti zaustavljanjem isporuke gasa.

Možda ne slučajno, Rusija i Kina su ove nedelje najavile zajednički rad na zatvorenoj trgovačkoj mreži koja bi smanjila zavisnost od međunarodnog finansijskog sistema i ograničila transakcije u američkoj valuti.

Kod kuće, Putin je razmahao moć države kroz strah i koheziju, uglavnom zabranom organizacija civilnog društva, zatvaranjem istaknutih protivnika i pretnjama ruskim državljanima koji rade za strane ambasade.

Koliko je alata ostalo u diplomatskom arsenalu Zapada? Depresivno malo. Ali neke opcije ipak postoje: zabrana putovanja Rusima, blokiranje višemilionskih nekretninskih poslova koji su London i Majami pretvorili u igrališta bogatih Rusa, čak i trenutno proterivanje ruskih državljana iz zapadnih zemalja. Drugim rečima, sve što je potrebno osim direktnog vojnog sukoba.

Jasno je da video-razgovori sa Bajdenom i pretnje evropskih čelnika o “ozbiljnim posledicama” neće odvratiti Putina. Budući da je invazija na Ukrajinu neizbežna, Zapad mora naglasiti bol koji čeka Putina ako odluči povući sledeći korak. Nedostatak odlučnosti, bilo u diplomatiji, na bojnom polju ili na šahovskoj ploči, nikad nije dobitna strategija.

4 COMMENTS

  1. Zasto ste uopste pocinjali izazivacku partiju sa boljim? Sad se morate sportski drzati i priznati poraz,. Tako bi bilo jeftinije. Pamet u glavu!

  2. Sa CNN je uvek zabavno. Veću propagandnu mašinu svet do sada nije video. Kakva sposobnost da preokrenu istinu i predstave je u potpuno drugom svetlu. Ovako bezobzirnu imperiju koja je podjednako bezobzirna prema saveznicima kao i neprijateljima svet nije video. I za kraj kažu Putin je “ostareli autokrata” HAHAHAHA, a šta je onda Bajden i njegova kamarila, oživljeni mrtvaci valjda.

  3. Putin je stari Autokrat a bajden je mladi politicar i nije istina da je naj stari americki presednik svih vremena i da je 5 puta pao sa stepnice aviona gde sada uvek ruku u ruku ga svoja zena drzi kada hoda iz aviona

    I da SPAVA na medjunarodni skupovi kao i kad mu dosao novi premjer israel saspao pred kamere sveta

    Putin zna da je bajden samo marioneta duboke americke drzave on samo radi to sta mu sef staba diriguje.

    Putin ne sme da podlegne pritisak kao sto zapad kaze samo ti probaj pa ce da vidis!
    Sada mora bas putin da reaguje protiv zapad da u rusiju ne kazu znaci putine popustio si pred pritisak zapada. I zato ce biti rata jer mora da reaguje kao sto je milosevic morao da brani kosovo i ne da ga pokloni takodje kao putin donbas i lugansk gde vecina rusi zive

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here