Posle 30 godina od počinjenog zločina i nakon nekoliko odgađanja koja su veoma često opravdavana i pomalo bizarnim razlozima, u Sarajevu je napokon počelo suđenje optuženima za masakr vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine.

Prvooptuženi je predratni i ratni član Predsedništva BiH Ejup Ganić, a uz njega je na optužnici još devet osoba koje su osumnjičene da su 3. maja 1992. godine organizovali i počinili napad na nebranjenu mešovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u JNA koja je bila pod pratnjom mirovnih snaga UN-a. Optužnica je podignuta 27. aprila nakon niza opstrukcija i osporavanja, a podsećamo, ovaj slučaj je u protekle tri decenije nekoliko puta istraživan u Tužilaštvu BiH, ali do optužnice nije dolazilo. Baš zbog silnih opstrukcija ni porodice žrtava nemaju veliko poverenje u pravosuđe BiH, a dobar deo njih očekuje farsu.

– Zašto lažemo naraštaje koji dolaze, zašto ne kažu istinu? Ako se krenulo do Doma JNA, da se pomogne ljudima, zašto su oni ubijeni? Priča je da paravojne muslimanske snage nisu imale naoružanja, a od čega su gorela vozila, pa tela pripadnika JNA su bila ugljenisana. Ne može se govoriti o suživotu, dok god istina ne izađe na videlo. Pitamo predstavnike federalne vlade, pripadnike Zelenih beretki, Teritorijalne odbrane, federalne medije, koliko je 3. maja poginulo njihovih ljudi. Nijedan. Bila je to klasična sačekuša – poručili su preživeli nedavno na obeležavanju godišnjice zločina u Istočnom Sarajevu…

Opširnije čitajte u sutrašnjem izdanju “Vesti”.