Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Srbiji potpisalo je pet ministarstava Vlade Srbije i 20 naučno-akademskih institucija i instituta. Reč je o ministarstvima za zaštitu životne sredine, rudarstva i energetike, nauke, zdravlja i prosvete, Elektroprivreda, Elektromreža, Institut za nuklearne nauke Vinča, Srpsko nuklearno društvo, Direktorat za radiacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije i ekonomski, medicinski i tehnički fakulteti.

Ovim se, kako je istakao premijer Miloš Vučević, ispravlja greška učinjena 80-ih godina prošlog veka, kada je država zabranila proizvodnju nuklearne energije.

– Niko nema dilemu da će pitanje električne energije biti dominantno i strateško i da će ulaganje u ovu oblast biti pitanje suvereniteta i samostalnosti jedne države, a radi se o mirnodopskoj nuklearnoj energiji – rekao je Vučević i zamolio je da se ovo pitanje ne politizuje, objasnivši da je naučna zajednica angažovana, kako neko ko ne zna ništa o ovome ne bi plašio i zastrašivao građane.

Ukazao je na procene da će 2050. godine Srbija trošiti četiri puta više električne energije nego danas.

– Ako tome dodamo da će biti pod znakom pitanja upotreba fosilnih izvora, pre svega uglja, i ono što nas čeka na Zelenoj agendi obnovljih izvora energije, čiste energije jasan je zaključak da bi nuklearna energija mogla biti konkretan i pravi odgovor na ovaj izazov – kaže Vučević.

Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović je na panelu kojim je počela javna debata o mogućnostima za korišćenje nuklearne energije kazala da se potpisivanjem želelo povezivanje ministarstava, akademskih i naučnih institucija. Poručila je i da stručnjacima treba dati vetar u leđa kako bi se razmotrilo korišćenje nuklearne energije…

Opširnije čitajte u sutrašnjem izdanju “Vesti”.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here