Srbija i Nemačka su zaoštrile odnose pre svega zbog Kosova i Ukrajine, a ne pamti se da je u poslednjih 10 godina odnos dve države bio zategnutiji.
Vlasti u Nemačkoj insistiraju da se što pre reši “problem Kosova” i to tako što će Srbija jednostrano i bez ikakvog kompromisa priznati nezavisnost južne srpske pokrajine i tako se odreći 15 odsto svoje teritorije, kao i da zvanični Beograd što pre uvede sankcije Rusiji, u suprotnom bi lako moglo da dođe i do uvođenja sankcija Srbiji, pišu pojedini mediji u obe države.
Zbog svega toga, reagovao je predsednik Vučić, koji je sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu poručio da je Evropa bila stabilnija dok je na vlasti bila nemačka kancelarka Angela Merkel, javno pokazavši nezadovoljstvo radom novih vlasti u Berlinu. Nedavno je rekao i da “Nemcima ne veruje ama baš ništa”, kao i da je nezadovoljan rešenjem za Zajednicu srpskih opština koje je izradila nemačka Fondacija Fridrih Ebert.
Da ima promena u političkom delu odnosa Srbije i Nemačke, ukazuje za “Vesti” dilomata Zoran Milivojević.
– Te promene idu sa promenom vlasti u Nemačkoj, odnosno dolaskom tzv. semafor koalicije, zelenih, liberala i socijalista, a posebno sa politikom zelenih kojima je u podeli pripalo Ministarstvo spoljnih poslova. Vidimo da njihova politika snažnije podržava nezavisnost Kosova, što se videlo i u izjavi nemačkog kancelara Olafa Šolca koji je izričito rekao da Srbija mora da prizna nezavisnost Kosova i da bez toga nema ulaska u Evropsku uniju – priča naš sagovornik.