Za građane se zbog američkih sankcija NIS-u neće ništa promeniti, a država će posvećeno raditi da dođe do najboljeg mogućeg rešenja koje će biti u interesu građana i zemlje, rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Ona je istakla da su na vreme pripremljene velike zalihe nafte i da bi imali dovoljno i kada ništa ne bismo kupili naredna tri meseca, a da gasa trenutno u skladištima ima oko 426 miliona kubnih metara. Sada se, kaže, očekuje racionalno ponašanje svih učesnika na tržištu i u naftnom, ali i dugim sektorima, od finansijskih institucija, banaka do svih koji posluju sa NIS-om.

Jedan uslov

– Oni ne treba da se utrkuju da budu oštri u nekom smislu, nego da ispoštujemo prelazni period, da se državi da prilika da dođe do adekvatnih rešenja – rekla je ona i dodala je da je NIS bio i biće odgovorna kompanija koja dobro posluje i da je bitno da nastavi da posluje odgovorno i u narednom prelaznom periodu.

Pomoćnik državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Džejms O’Brajan je kazao povodom sankcija NIS-u da se to ne radi Srbiji, već su uvedene za više od 300 ruskih firmi.

– Novcem od nafte Rusija finansira agresiju protiv Ukrajine, kupila je NIS za malo para, a voleli bismo da taj tok resursa prestane. Obećali smo da se neće prekinuti snabdevanje Srbije naftom i verujemo da će ona imati koristi od toga – rekao je O’Brajan za RTS.

On je naglasio i da je jedini uslov da nema odliva novca u Rusiju i dodao da SAD ne žele da Rusija upravlja ovom, ključnom firmom u Srbiji već da rusko učešće u njoj bude jednako nuli.

Profesor Ekonomskog fakulteta Mihajlo Rabrenović smatra da je sa SAD sankcijama NIS-u prijateljstvo Srbije sa Rusijom stavljeno na test.

Više o ovoj temi čitajte u sutrašnjem izdanju “Vesti”