Cela Srbija je pozdravila povratak šest lekara sa rada u inostranstvu u domovinu, a kojima je ministar zdravlja Zlatibor Lončar uručio ugovore o radu u srpskim domovima zdravlja i bolnicama.

On je rekao da se porodice vraćaju iz Amerike, dve porodice iz Norveške, jedna iz Emirata i dobijaju posao u Srbiji. Poručio je i da ima još zainteresovanih i da se oni svakodnevno javljaju.

Jedan od povratnika je dr Vasilije Tadić, koji je radio na Univerzitetu Kolorado u Americi. Kaže da je imao malo dodira sa kliničkim lečenjem pacijenata, ali je video koliko se sistem razlikuje od našeg, jer je tamo zdravstveni sistem mnogo manje dostupan građanima.

Odličan sistem

– Amerika jeste bogata zemlja i ulažu mnogo i oni kojima je sistem dostupan dobijaju sve, ali nije svima dostupan. To se meni, između ostalog, nije dopalo i odlučio sam da se vratim, da radim sa svojim ljudima i pomažem svojim ljudima – kazao je ovaj lekar.

On je objasnio da američki sistem funkcioniše tako da je sve što ima veze sa lečenjem skupo, posebno osiguranje koje je potrebno za lečenje, i da je često viđao bolesne ljude na ulici, koji nemaju dovoljno novca, pa ni način da dobiju adekvatnu medicinsku negu. Nije, kaže, to mogao da gleda, pa se posle tri godine vratio i zahvalan je na prilici.

Jedan od lekara je i dr Marko Milenković, koji je tri i po godine radio u Nemačkoj. Drago mu je zbog povratka i zahvalan je ministru Lončaru i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na ovom programu.

– Naš zdravstveni sistem je bolji, kao što je bolji i naš obrazovni sistem. Imamo primarnu, sekundarnu i tercijarnu zdravstvenu zaštitu ovde, a to znači da smo u svakom trenutku tu za sve pacijente – kaže on.