Ove letnje sezone u Srbiji su ponovo prisutni virusi korone i groznice Zapadnog Nila, a građane brine i treći, majmunske boginje koje su iz Afrike stigle u Evropu.

Kako na Crnom kontinentu raste broj zaraženih od ovih boginja i zabeležen je prvi slučaj u Švedskoj, Svetska zdravstvena organizacija je proglasila globalnu vanrednu situaciju od opasnosti tog virusa. U Srbiji su poslednji put registrovane pre dve godine, a lekari kažu da situacija nije za zabrinutost, ali jeste za oprez.

– Nema razloga za strah što se tiče majmunskih boginja, ali treba poštovati mere zaštite – kaže direktorka instituta “Batut” Verica Jovanović i navodi da je najvažnije znati te mere, kao i kako se prenosi virus.

Važnost informisanosti

– Te boginje se manifestuju pojavom osipa, a zaraza se može preneti direktnim ili indirektnim kontaktom sa zaraženim. Osip prolazi kroz faze razvoja, a najčešće bolest prenosi zaražena osoba i treba biti obazriv u prepoznavanju ospe – rekla je dr Jovanović za RTS i ukazala da je indirektni kontakt posteljina ili kapljični prenos.

Doktorka kaže da kod nas nema razloga za zabrinutost, ali treba biti informisan.

Kao prve simptome navodi jezu, drhtavicu i malaksalost i brzu pojavu ospi koje se od lica spuštaju. Napominje da liče na velike boginje koje su davno iskorenjene, jer je virus iz porodice takvih boginja.

Raste broj obolelih od virusa groznice Zapadnog Nila, jer kako govore podaci instituta “Batut”, u Srbiji je do sada registrovano 14 autohtonih slučajeva, šest više u odnosu na prethodnu nedelju. Prosečna starost obolelih je 65 godina, a u “Batutu” podsećaju da sezona transmisije tog virusa u Srbiji traje od juna do novembra. Na ljude se prenosi putem ujeda inficiranog komarca, a najveći broj ljudi, kažu lekari, nema simptome ili su blagi u vidu povišene temperature i bolova u telu.

Više o ovoj temi čitajte u sutrašnjem izdanju “Vesti”