Posredstvom Generalnog konzulata u Frankfurtu, Ministarstvo kulture Srbije kupilo je u Aukcijskoj kući Henris predmet značajan za noviji period srpske istorije, štap sa binoklom u dršci, na kome je istaknut grb porodice Obrenović i dinastički moto Tempus et meum ius. Na ovaj način, saopšteno je iz Ministarstva kulture, Srbija nastavlja stratešku politiku očuvanja, zaštite i povratka kulturnog nasleđa.
Akcija povratka artefakata u otadžbinu je, kako za “Vesti” kaže Dario Vidojković, ugledni srpski istoričar iz Regenzburka vrlo važan i ozbiljan korak države u cilju očuvanja nasleđa, ali i identiteta srpskog naroda. Ističe da su brojne dragocenosti koje obeležavaju srpsku kulturu i istoriju nestajale u sumnjivim okolnostima tokom 20. veka.
Kulturni identitet
– U Prvom svetskom ratu, a posebno tokom Drugog svetskog rata i okupacije, mnogo je toga oduzeto, ukradeno i iz zemlje izneseno. Tu se radi o raznim predmetima. Tako su srpske hramove opljačkale ustaše tokom NDH i mnoge vrednosti, ikone i crkveni predmeti, su nestali, a mnogo kasnije se našli na aukcijama širom sveta. Slično se dogodilo ponovo i posle pada RSK, i delova RS, ali i 1999. i kasnije na KiM. Zato, kako i ti predmeti predstavljaju delove nasleđa, država Srbija, ali i vlasti RS, moraju i u tim slučajevima biti aktivni – naglašava Vidojković.
Profesor istorije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Luka Jovanović ističe za “Vesti” da je za očuvanje kulturnog identiteta Srba od ključne važnosti, kao i činjenica da je država preduzela konkretne mere kako bi povratila neke od najznačajnijih artefakata koji su joj nepravedno oduzeti…
Sto je to kupljeno.Valjda treba da vrate to posto nije njihovo