Čitajte i jedite crnu čokoladu

0

Naš mozak se neprestano nalazi pod stimulacijama koje nisu uvek dobre. Starenjem se može smanjiti sposobnost fokusiranja, pa može doći do problema s pamćenjem i donošenjem racionalnih odluka. Nekoliko istraživanja pokazuje da ljudi, bez obzira na to koliko imaju godina, mogu da se potrude da poprave svoje pamćenje, odnosno mogu da preduzmu neke korake koji će im pomoći da svoj mozak održe u što boljoj formi, savetuju stručnjaci u tekstu objavljenom na portalu Centar zdravlja.
Ostanite radoznali, savetuju naučnici. Znatiželja nam omogućava da učimo i pamtimo različite informacije. Brojna istraživanja su pokazala kako radoznalost u mozgu aktivira delove koji su odgovorni za osećaj nagrade, što podstiče pamćenje i učenje. Dokazano je da hipokampus (deo mozga odgovoran za pamćenje) i dopamin (neurotransmiter koji podstiče dobre osećaje) jačaju pamćenje i pospešuju sposobnost učenja. U jednoj studiji naučnici su utvrdili da u trenucima kada je znatiželja na vrhuncu ljudi lakše pamte i brže uče.
Treba proširiti i svoj rečnik, jer tako jačate sposobnosti mozga.

Vežbanje i emocije
Dokle god vežbate pravilno, 20 minuta dnevno sasvim je dovoljno za bolje zdravlje mozga. Naučnici su dokazali da fizička aktivnost može da pomogne u kontroli emocija, što je ključno u održavanju pamćenja. Istraživanja su pokazala da bilo koji oblik vežbe može da učini čudo za vaše pamćenje. Tokom vežbanja se oslobađaju hormoni koji čine da se osećamo dobro. Prethodna istraživanja su pokazala da vežbe popravljaju raspoloženje i utiču na emotivnu stabilnost, što su ključne stvari za naš mozak.

Dokazano je da osobe koje ostvaruju lošije rezultate na jezičkim testovima imaju slabije kognitivne sposobnosti. Širenje vokabulara pokazalo se blagotvornim za poboljšanje funkcije mozga i prevenciju demencije, naročito Alchajmerove bolesti. Učite i pamtite nove reči jer je to odlična vežba za mozak. To može da vam pomogne u poznijim godinama, kada su problemi sa pamćenjem neminovni. Čitajte što više.
Umereno jedite crnu čokoladu. Naučno je dokazano da 900 miligrama flavonola dnevno, a pronalazimo ga u crnoj čokoladi, kakau i čajevima, može da preporodi moć pamćenja. Osobe koje su svakodnevno unosile ovu količinu flavonola postigle su bolje rezultate u testovima pamćenja u odnosu na osobe koje su konzumirale malo ili nimalo flavonola. Flavonoli, kojih ima u mlečnoj čokoladi, nisu dovoljni. Najbolje je da ih unosite jedući crnu čokoladu sa najmanje 70 procenata kakaoa. Neke vrste voća i povrća takođe sadrže flavonole… Ukoliko se pridržavate ovih saveta, budite sigurni da će vaš mozak biti u top formi.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here