Naime, Zakonom o dijaspori i Srbima u regionu predviđeno je da Skupština broji 45 delegata, od toga četiri treba da delegira dijaspora u Nemačkoj. Minulog vikenda održana su dva izborna sastanka (Frankfurt i Minhen) na kojima je već delegirano pet kandidata, a za dolazeću subotu najavljen je još jedan izbor u Trosiongenu na Švarcvaldu, pa će broj delegata ili kandidata biti bar udvostručen.
Da li će se još neko od srpskih udruženja u međuvremenu pojaviti sa svojim delegatima ostaje da se vidi, ali dosadašnji izbor već je pokazao podeljenost, odsustvo koordinacije među udruženjima i klubovima, ličnu (pre)ambicioznost kojoj je u dobroj meri kumovala i očigledno loša koordinacija sa nadležnim ministarstvom u Beogradu.
U Austriji bez problemaNa prošlom sastanku Saveza Srba u Austriji izabrana su dva od ukupno tri delegata za Skupštinu dijaspore. Za delegate Saveza, koji je krovna organizacija srpskih klubova u Austriji, izabran je Borislav Kapetanović, predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču i advokat Radivoje Petrikić. |
Po informaciji koja je saopštena u Frankfurtu, ovaj sastanak je trebalo da bude "zajednički izborni za celu Nemačku". Zato su putem Srpskog foruma Nemačke pozvani svi klubovi, udruženja, pojedinci, ali je odziv bio slab: četiri – pet od 16 nemačkih pokrajina. Birana su i izabrana tri delegata (dr Nenad Josipović- Hesen, Miodrag Kreculj-Bavarska i Đuro Plavšić-Berlin), a četvrti, ranije određen, jeste delegat Srpske pravoslavne crkve – protejerej stavrofor Milan Pejić iz Hanovera.
U isto vreme, gotovo u sat, u Minhenu je izabran Dragan Urošević kao predstavnik Bavarske, a na "bavarskoj listi" kandidata je bio pa odustao – Miodrag Kreculj. Zbunjujuće je kako je Kreculj odustao u Minhenu, gde je i fizički bio prisutan, a "osvanuo" i izabran u Frankfurtu.
– Mene su direktno predložili klubovi Severne Bavarske i zato sam odustao od izbora u Minhenu – kaže sada Kreculj, koji je i sam upozoravao da Zakon o dijaspori (član 18) nije dovoljno precizan oko izbora i da to može izazvati pometnju na terenu.
– Na to sam pravovremeno upozoravao sve adrese za koje sam smatrao da su nadležne – dodaje on.
– To što je uradio Kreculj nije u skladu sa onim šta preporučuje Ministarstvo za dijasporu. On je bio kod nas na listi kandidata, a istovremeno, da mi nismo znali, bio je na još jednoj listi za izbore u Frankfurtu. To nije fer od njega i on je izigrao Savez srpske dijaspore čiji je član, a mi ćemo u petak održati sednicu Predsedništva na koju ćemo pozvati i Miodraga Kreculja da bismo razjasnili to njegovo dvostruko kandidovanje – najavljuje Urošević i dodaje "da je možda Kreculj povukao svoju kandidaturu kad je procenio da nema izgleda u takmičenju s njim za predstavnika srpske dijaspore iz Bavarske".
Verislav Đukić: Sve legalnoVerislav Đukić, predsednik Srpskog društva inženjera i tehničara Srednje Franačke iz Nirnberga, angažovao se da se obezbede procedura i pravila izbora kandidata za četiri predstavnika srpske dijaspore iz Nemačke . |
Zamerku na nedovoljno preciziran izborni postupak na sastanku u Minhenu izneo je i generalni konzul Srbije u ovom gradu Boro Šuput, a primedbe su stizale još dok je Zakon bio u fazi nacrta.
Na sve to sada stiže i informacija iz Saveza srpskih udruženja Nemačke:
"Kao krovna organizacija našeg naroda u Nemačkoj održaćemo sastanak u subotu, 20. marta, u Trosingenu sa početkom u 15 časova. Na sastanku će biti izabrani delegati za Skupštinu dijaspore koji će da zastupaju interese srpskog naroda iz Nemačke u matici", stoji u saopštenju.
Dragan Urošević: Ko je Đukić?Dragan Urošević
– Za mene se postavlja pitanje izbora u Frankfurtu, jer nije poznato ko su ljudi koji su to organizovali. To je neki odvojeni ogranak Centralnog saveta Srba Nemačke, a oni nisu ni registrovani. Ja sam imao kontakt sa nekim od klubova iz Severne Bavarske i mnogi i ne znaju ko je taj Verislav Đukić koji se odjednom pojavio i preuzeo da sve sam organizuje. Ja imam razloga da sumnjam da se tu radi o privatnom a ne društvenom interesu, jer taj njegov klub inženjera i tehničara je privatni klub i tu se vodi briga samo o privatnim interesima – kaže Urošević. |