Lična arhiva
Učesnici prigrama u sali Eparhijskog doma

U okviru obeležavanja pet godina postojanja i rada Austrijsko-srpskog kulturnog društva “Vilhelmina Mina Karadžić” je sa blagoslovom mitropolita bačkog Irineja, u sali Eparhijskog doma pri hramu Svetog Save u Beču, organizovalo prezentaciju projekta Putujuća ćirilica.

Profesorke govore o projektu

U programu su učestvovale profesorke iz Berna i Beograda – Jelena Mitrović, Bojana Stankić, Branka Rakić, Marijana Veljić, Milena Dorić i Slavka Ljiljak, koje su realizovale ovaj projekat u Srbiji, Republici Srpskoj, Rusiji i Švajcarskoj. One su istakle da su ciljevi projekta su da učenici postanu svesni važnosti negovanja maternjeg jezika, ćirilice, razvijaju osećanje ljubavi prema jeziku i tradiciji, jačaju osećanje sopstvenog identiteta i važnosti očuvanja kulturnog nasleđa, kroz razgovor o istoriji, usmenom predanju i pisanoj reči, neguju prave vrednosti i razvijaju kreativnost.

Kaligrafija: Radovi učenika

– Ćirilica nije samo pismo, već svedoči istorijsko prisustvo i kontinuitet srpskog jezika i srpskog naroda na širokom prostoru. Zbog toga, treba da je koristimo, štitimo i ne zaboravimo – rekla je otvarajući ovaj skup prof. Svetlana Matić, predsednica ASKD”Vilhelmina Mina Karadžić”.

 

Kaligrafija: Radovi učenika

Matićeva je podsetila da je ćirilica nastala u Bugarskoj, krajem devetog veka i da su je formulisali Ćirilo i Metodije. Pomenula je i značaj Save Mrkalja, čija se spomen-ploča nalazi na zidu hrama Svetog Saveu Beču, kao i ulogu Vuka Karadžića, reformatora srpskog jezika i pisma i njegovih sledbenika i saradnika, koji su živeli i školovali se u Beču.

– Zaštita ćiriličnog pisma je ključna za kulturološki opstanak Srbije i temelj našeg kulturnog, duhovnog i nacionalnog identiteta – zaključila je Matićeva i pozdravila inicijativu da se u manastiru Rača, otvori Muzej ćirilice.

Prisutni su imali priliku da saznaju, kako su učenici OŠ “Jovan Sterija Popović” iz Novog Beograda i Hemijsko-prehrambene tehnološke škole iz Beograda, zajedno sa profesorima, a u okviru projekta, obeležili godišnjicu smrti Vuka Stefanovića Karadžića i 200 godina od rođenja Branka Radičevića. Učenici srpskih dopunskih škola u Švajcarskoj su na svečan način uz muziku, recitacije i folklor, kroz prikazivanje kratkog filma, pokazali, kako se čuva srpska kultura i tradicija, uz razvijanje ljubavi prema očuvanju ćirilice, a u organizaciji Udruženja “Mileva Marić Ajnštajn” iz Berna, na čijem je čelu prof. Jelena Mitrović. Profesorke su izložile dečje crteže, na kojima se vidi kako pišu i koriste ćirilicu i kaligrafiju u svojim kreativnim radovima.

Publika je sa zanimanjem pratila izlaganja

Ovom interesantnom druženju prisustvovali su đakoni Aleksandar Savić i Đuro Knežić, Ružica Stojčić Bencun ispred Ambasade BiH u Austriji, Davor Jeremić, generalni sekretar Organizacije srpskih studenata u inostranstvu, Jovana Milačić, ispred Baletskog studija “Ružica” iz Beograda, književnica Nataša Pajković, predsednica udruženja Fokus iz Beča, Dušan Borisavljević, dizajner i član UO ASKD “Vilhelmina Mina Karadžić”.

Sledeća destinacija, gde će biti predstavljen projekat Putujuća ćirilica, je Krf za Vaskrs naredne godine.

Razmenile poklone: Matićeva (treća zdesna) sa koleginicama

Poseta bilioteci

Pre početka programa, gošće učesnice su prisustvovale večernjoj liturgiji u Hramu Svetog Save. Tokom trodnevnog boravka u Beču profesorke iz Beograda i Berna posetile su i biblioteku “Mina Karadžić”, koju je osnovala prof. Svetlana Matić i jednu austrijsku osnovnu školu.

Svim učesnicima u programu Matićeva je uručila knjige i zahvalnice za podršku u radu društva i očuvanju srpske kulture i duhovnosti. Koleginice su Matićevoj poklonile portret Mine Karadžić, rad Čarne Josifović, učenice iz Beograda, crtež Vuka Karadžića i druge zanimljive radove.

Turizam i gastronomija

ASKD “Mina Karadžić” u subotu 23. novembra organizuje sledeću manifestaciju pod nazivom Nematerijalno nasleđe i gastronomija kao resurs za razvoj održivog turizma u prostorijama Zajednice srpskih klubova u Beču od 18 sati. U programu će učestvovati Dejan Zagorac ispred Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Beograda.

1 COMMENT

  1. Јадан је народ чија су једина национална обележја; Ћирилица, Православље, печалбарење по целом свету и српски генијалци који беже са Балкана да би постигли нешто у животу.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here