U okviru obeležavanja pet godina postojanja i rada Austrijsko-srpskog kulturnog društva “Vilhelmina Mina Karadžić” je sa blagoslovom mitropolita bačkog Irineja, u sali Eparhijskog doma pri hramu Svetog Save u Beču, organizovalo prezentaciju projekta Putujuća ćirilica.
U programu su učestvovale profesorke iz Berna i Beograda – Jelena Mitrović, Bojana Stankić, Branka Rakić, Marijana Veljić, Milena Dorić i Slavka Ljiljak, koje su realizovale ovaj projekat u Srbiji, Republici Srpskoj, Rusiji i Švajcarskoj. One su istakle da su ciljevi projekta su da učenici postanu svesni važnosti negovanja maternjeg jezika, ćirilice, razvijaju osećanje ljubavi prema jeziku i tradiciji, jačaju osećanje sopstvenog identiteta i važnosti očuvanja kulturnog nasleđa, kroz razgovor o istoriji, usmenom predanju i pisanoj reči, neguju prave vrednosti i razvijaju kreativnost.
– Ćirilica nije samo pismo, već svedoči istorijsko prisustvo i kontinuitet srpskog jezika i srpskog naroda na širokom prostoru. Zbog toga, treba da je koristimo, štitimo i ne zaboravimo – rekla je otvarajući ovaj skup prof. Svetlana Matić, predsednica ASKD”Vilhelmina Mina Karadžić”.
Matićeva je podsetila da je ćirilica nastala u Bugarskoj, krajem devetog veka i da su je formulisali Ćirilo i Metodije. Pomenula je i značaj Save Mrkalja, čija se spomen-ploča nalazi na zidu hrama Svetog Saveu Beču, kao i ulogu Vuka Karadžića, reformatora srpskog jezika i pisma i njegovih sledbenika i saradnika, koji su živeli i školovali se u Beču.
– Zaštita ćiriličnog pisma je ključna za kulturološki opstanak Srbije i temelj našeg kulturnog, duhovnog i nacionalnog identiteta – zaključila je Matićeva i pozdravila inicijativu da se u manastiru Rača, otvori Muzej ćirilice.
Prisutni su imali priliku da saznaju, kako su učenici OŠ “Jovan Sterija Popović” iz Novog Beograda i Hemijsko-prehrambene tehnološke škole iz Beograda, zajedno sa profesorima, a u okviru projekta, obeležili godišnjicu smrti Vuka Stefanovića Karadžića i 200 godina od rođenja Branka Radičevića. Učenici srpskih dopunskih škola u Švajcarskoj su na svečan način uz muziku, recitacije i folklor, kroz prikazivanje kratkog filma, pokazali, kako se čuva srpska kultura i tradicija, uz razvijanje ljubavi prema očuvanju ćirilice, a u organizaciji Udruženja “Mileva Marić Ajnštajn” iz Berna, na čijem je čelu prof. Jelena Mitrović. Profesorke su izložile dečje crteže, na kojima se vidi kako pišu i koriste ćirilicu i kaligrafiju u svojim kreativnim radovima.
Ovom interesantnom druženju prisustvovali su đakoni Aleksandar Savić i Đuro Knežić, Ružica Stojčić Bencun ispred Ambasade BiH u Austriji, Davor Jeremić, generalni sekretar Organizacije srpskih studenata u inostranstvu, Jovana Milačić, ispred Baletskog studija “Ružica” iz Beograda, književnica Nataša Pajković, predsednica udruženja Fokus iz Beča, Dušan Borisavljević, dizajner i član UO ASKD “Vilhelmina Mina Karadžić”.
Sledeća destinacija, gde će biti predstavljen projekat Putujuća ćirilica, je Krf za Vaskrs naredne godine.
Poseta bilioteci
Pre početka programa, gošće učesnice su prisustvovale večernjoj liturgiji u Hramu Svetog Save. Tokom trodnevnog boravka u Beču profesorke iz Beograda i Berna posetile su i biblioteku “Mina Karadžić”, koju je osnovala prof. Svetlana Matić i jednu austrijsku osnovnu školu.
Svim učesnicima u programu Matićeva je uručila knjige i zahvalnice za podršku u radu društva i očuvanju srpske kulture i duhovnosti. Koleginice su Matićevoj poklonile portret Mine Karadžić, rad Čarne Josifović, učenice iz Beograda, crtež Vuka Karadžića i druge zanimljive radove.
Turizam i gastronomija
ASKD “Mina Karadžić” u subotu 23. novembra organizuje sledeću manifestaciju pod nazivom Nematerijalno nasleđe i gastronomija kao resurs za razvoj održivog turizma u prostorijama Zajednice srpskih klubova u Beču od 18 sati. U programu će učestvovati Dejan Zagorac ispred Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Beograda.
Јадан је народ чија су једина национална обележја; Ћирилица, Православље, печалбарење по целом свету и српски генијалци који беже са Балкана да би постигли нешто у животу.