”Početkom marta, na sajtu www.forum.rnids.rs pokrenuli smo javnu raspravu kako bi trebao izgledati novi nacionalni domen, a svi zainteresovani građani mogu ostavljati svoje predloge na ovu temu”, objasnila je savetnica Tasić.
Tasić je iznela da će se, posle ove prve faze, koja bi prema sadašnjim planovima trebalo da bude završena do kraja maja, verovatno iskristalisati pet ili šest najkvalitetnijih predloga.
”Potom će uslediti glasanje radne grupe, koju je formirao Registar, i koja se sastoji od stručnjaka iz svih naučnih i društvenih oblasti o ćiriličnom domenu koji bi na najbolji način predstavljao našu zemlju i koji je u skladu sa pravilima Međunarodne korporacije za dodeljena imena i brojeve (ICANN)”, ukazala je Tasić.
Nacionalni Internet domen namenjen je zemljama kojima zvanično pismo nije latinica, kao što su arapske, azijske zemlje ili Rusija.
Uključila se i SPC
U aktivnosti vezane za izbor ćiriličnog domena, uključila se i Srpska pravoslavna crkva (SPC) koja je u Radnu grupu delegirala upravnika Centra za proučavanje i upotrebu savremenih tehnologija đakona Olivera Subotića. |
Osnovno pravilo u slučaju Srbije jeste da je bar jedan od znakova, slovo koje je karakteristično za čirilično pismo kao što su na primer d, ž, ć ili b, istakla je Tasić.
Prema pravilima ICANN, domen, takođe, mora da čini što kraći i jednostavniji niz znakova koji će na smislen način predstavljati jednu zemlju i biti široko prepoznatljiv.
Nakon izbora domena, najverovatnije u septembru, RNIDS će pripremiti dokumentaciju koja se podnosi ICANN, a u kojoj se obrazlaže na koji način se došlo da predloženog niza znakova, rekla je Tasić.
Tasić je istakla da ceo izbor mora biti sproveden na potpuno demokratskim pricipima i bez ikakvih pritisaka bilo koje interesne grupe.
”Ukoliko naš predlog bude u skladu sa svim pravilima, ovo međunarodno telo ga odobrava, što bi značilo da već do kraja godine možemo dobiti svoj nacionalni Internet domen na ćirilici koji bi, prema sadašnjim procenama, bio pušten u korišćenje tokom sledeće godine , ukazala je ona.
Tasić je ocenila da će ćirilični domen prvenstveno omogućiti Srbiji da svetu pokaže svoju kulturu i dostignuća na tom nivou, jer je ćirilica pismo koje se koristi više od 1.000 godina.
”Ni za Registar, ni za državu to neće biti neki poslovni potez koji će doneti novac, ali je veoma važno da Srbija počne da se pojavljuje sa svojim identitetom na Internetu i zato to nikako ne treba propustiti”, dodala je ona.