Dopunska nastava na srpskom jeziku koja se u inostranstvu organizuje u sklopu obrazovnog sistema Republike Srbije, od decembra je bogatija i za dva odeljenja u Velikom Vojvodstvu Luksemburg.
Nedavno je svečano obeležen početak nastave koja je u Luksemburgu organizovana u dve grupe, jednoj koja ima časove u prostorijama pri SPC i parohiji Svetog cara Konstantina i carice Jelene u prostorijama Srpskog kulturnog centra. Nastavu pohađa 42 devojčica i dečaka, a svima predaje nastavnica Dragana Petrović. Đaci su na oba mesta za goste priredili i prigodan prigram.
Pored pripadnika srpske zajednice okupljenih oko Srpske pravoslavne crkve i udruženja građana, tim svečanostima i programu prisustvovali su dr Marina Jovićević, ambasadorka Srbije u Briselu, konzul Vesna Lalić, Biljana Bukinac, koordinator obrazovno-vaspitnog rada u inostranstvu, protojerej Zoran Radivojević, paroh Srpske pravoslavne crkve u Luksemburgu i Marko Katanić, predsednik Upravnog odbora Srpskog kulturnog centra gospodin.
Od školske 2021/22. godine nastava na srpskom jeziku u Luksemburgu postala je deo sistema Dopunske nastave u inostranstvu koju organizuje Ministarstvo prosvete Srbije, a realizuje se uz pomoć i podršku Ambasade Srbije iz Brisela koja nerezidencijonalno pokriva Veliko Vojvodstvo Luksemburg. Tim povodom ambasadorka Jovićević uručila je nastavnici Dragani Petrović rešenje o angažovanju.
– Ambasada iz Brisela će se i dalje zalagati širenje obuhvata dece koja su uključena u obrazovno-vaspitni rad na srpskom jeziku kako u Kraljevini Belgiji, tako u Velikom Vojvodstvu Luksemburg i podržaćemo sve inicijative naših građana koje za cilj imaju negovanje i očuvanje srpskog jezika kulture i tradiciji – naglasila je ambasadorka Jovićević i podsetila da dopunska nastava koja je deo obrazovnog sistema Srbije podrazumeva izdavanje đačkih knjižica svim učenicima koji pohađaju nastavu i uverenja o završnom osnovnom obrazovanju u inostranstvu na kraju osmog razreda.
Ovom prilikom ambasadorka, koja završava svoj mandat u Kraljevini Belgiji, emotivnim obraćanjem sr oprostila od srpske zajednice u Luksemburgu rečima da iako završava poslovno angažovanje kao ambasador, kao čovek će u srcu zauvek nositi sećanje na ljude i događaje koji su obeležili njen profesionalni rad u prethodne četiri godine.
Konzul Vesna Lalić je učenicima uručila prigodne poklone, školski pribor i materijal za rad i slatkiše srpskih proizvođača, čemu se se deca posebno obradovala.
Biljana Bukinac, koordinator obrazovno-vaspitnog rada u inostranstvu poželela učenicima srećan početak nastave i istakla važnost učenja i negovanja srpskog jezika:
– Veoma je važno da deca koriste sve prilike u kojima mogu da govore srpski jezik, u porodici, s vršnjacima, za vreme poseta Srbiji, jer se na taj način razvijaju jezičke veštine, stiče samopouzdanje i ostvaruje neraskidiva veza s jezikom. Nikada nemojte odustati od srpskog jezika jer je jezik nešto što vas čini pripadnicima srpskog naroda – poručila je Bukinac.
Deca iz obe grupe gostima su priredila kraći program. Pored recitacija i pevanja pesama, učenici su pokazali i likovne radove vezane za ćirilicu, srpska obeležja i tradiciju.
Oba događaja nastavljena su druženjem u prostorijama udruženja i crkve, a protekla su u pozitivnoj atmosferi i dobrom raspoloženju. Mališane koji pohađaju nastavu u prostorijama Srpskog kulturnog centra obradovao je Deda Mraz koji je uz pesmu i igru deci uručio novogodišnje poklone. Učenici koji pohađaju nastavu u prostorijma crkve imali su priliku da se tokom nedeljne liturgije pričeste.
Deca se raduju
Roditelji upisanih đaka posebno su zahvali za mogućnost da njihova deca pohađaju nastavu na srpskom jeziku.
– Dopunska škola na srpskom jeziku u Luksemburgu je izuzetno dobra ideja. Naša deca Kristijan (12) i Kristina (10) i te kako se raduju zbog nove škole i to je za njih zaista dobro da bi bolje bolje naučili jezik i nešto o svojoj matičnoj zemlji Srbiji. Oboje su rođeni u Luksemburgu i prilično dobro pričaju srpski jer smo supruga Ljiljana i ja hteli da se naš jezik govori u kući. Osim toga, imali su ranije i privatne časove, ali sam siguran da ima još toga što će naučiti u školi – kaže nam Zoran Tomić.
Irena Labović Stanišić ocenjuje da je odlično što je formirano odeljenje u Srpskom kulturnom centru.
– Naš sin Vasilije uživa da ide na nastavu. Voli decu, voli da se druži. On je već išao u školu u Srbiji i već ima neko predznanje koje je tamo stekao, a ovo je prirodan nastavak toga. Suprug Slobodan, naše dete i ja smo baš zadovoljni. Vasilije je oduševljen školom. Voli da ide tamo i nije mu problem da ustane nedeljom za školu – kaže Irena Labović Stanišić.
Upoznaju se i roditelji
– Suprug Aleksandar i ja smo jako zadovoljni što naše dete uči maternji jezik, a što se tiče Uroša (8) on je jako srećan. S obzirom da u školi ima puno obaveza, predložila sam mu da ne mora i na nastavu dopunske srpske škole, međutim, njemu se dopada, srećan je i zadovoljan. Inače, Uroš već priča dobro srpski jer smo ga prvo naučili naš jezik koji se govori u kući, a u školi može da poveća fond reči jer se tamo koriste i one koje u kući nisu svakodnevne. Osim toga, tamo će naučiti da piše na ćirilici jer je od malena bio zainteresovan i stalno je pitao kako se koje slovo piše na ćirilici. Raduje se da će posle raspusta opet u srpsku školu. Mi smo inače dosta udaljeni od naših ljudi pa je ovo takođe prilika da upoznamo i druge roditelje, a i naše dete je radosno što može s decom da priča naš jezik – kaže nam Jelena Marković.
Učenje uz vršnjake
Nataša Čubrilo smatra da je veoma dobro što je škola u prostorijama pri hramu jer je Crkva važna i uči nas šta su najveće moralne vrednosti. Vrlo je simpatičan spoj srpske škole i Crkve kaže Nataša i dodaje:
– Izuzetno je važno da naša deca nauče srpski jezik i da se upoznaju s temeljnim vrednostima naše kulture, književnosti i duhovnih vrednosti kako bi mogla da usvoje kulture drugih naroda što je za prosečnog čoveka vrlo važno ma gde da živi. Dete mora da poznaje svoju kulturu i kulturu svojih predaka. Jezik se najbolje uči kad si sa vršnjacima. Na taj način se oseća sigurnost i to ne može materijalnim da se postigne, zato je ova škola zaista dragocena. Volela bih da moja deca, Leonora koja ima 10 godina, a kasnije i Filip, koji sada ima tri godine, uspešno završe dopunsku školu.
Dobra saradnja
Formiranje dve grupe u Luksemburgu predstavlja dobra primer saradnje inicijatora za pokretanje nastave, Ambasade Srbije u Briselu i Ministarstva prosvete. Za ostvarenje ove ideje najviše su se zalagali Ivana Radivojević, supruga protojereja Zorana Radivojevića i Marko Katanić, predsednik udruženja građana Srpski kulturni centar. Procedure predviđene zakonom, uslovi za otvaranje grupa i svi operativno-tehnički poslovi obavljeni su sinhronizovano i blagovremeno.
Ono što je takođe bitno jeste da se nastava održava u prostorima koji su prilagođeni za učenje i koji omogućava ostvarivanje pedagoških zahteva.