Posle uspešnog predstavljanja trodimenzionalnog štampača (printera) ove godine na Cebitu u Hanoveru, Dejan Ćirić (29) iz Braunšvajga, o kome su "Vesti" već pisale, nedavno je zajedno s autorkom Petrom Festerman završio i udžbenik iz ove materije.
Ćirićev štampač je prilagođen za škole i fakultete, a knjiga koju su napravili nije samo pratilac njegovog printera, već je i opšte školsko gradivo iz domena trodimenzionalnih printera. Posle finansija, Dejan je u Getingenu diplomirao ekonomiju, a njegov diplomski rad odnosio se na temu unapređivanja privrednog poslovanja novim tehničkim dostignućima.
Cena je bitna |
Naš mladi stručnjak godinama je pratio razvitak trodimenzionalnog printera, a poređenjem Amerike i Nemačke došao je do zaključka da će i Nemačka morati "agresivnije" da krene putem "nove proizvodne revolucije", kako su u Americi nazvali trodimenzonalnu tehniku.
– U Americi trodimenzionalni printer uveliko ulazi u škole i na fakultete, dok Nemačka u tom pogledu još nije ozbiljnije krenula stopama kolega iz SAD. Mi smo tu videli svoju šansu i konstruisali smo printer koji je cenom i tehničkim svojstvima prilagođen školama i obrazovnim ustanovama – kaže Ćirić, šef firme Fabmaker koja već uspešno proizvodi printer E1.
– Pre realizacije svog printera E1 sarađivao sa više stručnjaka i institucija koje se bave ovom tehnikom i posle studioznog višegodišnjeg rada sa grupom stručnjaka svoje firme Fabmaker na tržište je preko noći izbacio printer koji će, uverena sam, uskoro naći mesto u svim nemačkim školama i obrazovnim ustanovama – kaže Petra Festerman, koautorka knjige "Fabucation 3D- Druck in der Sćule".