Z. Raš
Mlađen Cicović

Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović istakao je u intervjuu za Srnu da Srbi u Srpskoj i Srbiji nisu jedni drugima dijaspora i da je zato logično da imaju zajednički nastup prema svojoj dijaspori.

Cicović je rekao da će Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji sigurno dati svoj doprinos realizaciji Strateškog plana za saradnju sa dijasporom Vlade Republike Srpske, čiji je jedan od glavnih ciljeva produbljenje veza Srpske i Srba u inostranstvu na institucionalnom nivou kako bi se promovisao i očuvao srpski nacionalni identitet u dijaspori.

Pored toga, rekao je Cicović, posredstvom ovog dokumenta, koji je usvojen 22. maja na sednici Vlade Republike Srpske, biće utvrđeni i mehanizmi za uključivanje dijaspore u razvoj Republike Srpske.

“Jedan jezik, pismo, identitet”

Cicović je istakao da je Vlada Republike Srpske ovim strateškim planom označila predstavništva Republike Srpske u svetu, njih osam, kao značajne poluge u saradnji sa dijasporom.

On je naveo da saradnja Predstavništva Republike Srpske u Beogradu sa Srbijom u svim oblastima ima čvrst osnov u međunarodnom pravnom dokumentu – Sporazumu o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Srpske, koji je, kako je više puta rečeno, samo pravni okvir za nešto što bi i bez toga postojalo jednako iskreno i otvoreno.

– To je u suštini uvek saradnja nas sa obe strane Drine – istakao je Cicović.

Prema njegovim rečima, Srbi iz Srbije koji žive u Republici Srpskoj nisu dijaspora, kao što ni Srbi iz Republike Srpske koji žive u Srbiji nisu dijaspora, jer Republika Srbija i Republika Srpska nisu jedna drugoj matica, nego su jedinstven kulturni, prosvetni, naučni, umetnički i u svakom smislu nedeljiv prostor jednog jezika i pisma, istorije i tradicije, kao i jednog nacionalnog i verskog indetiteta.

– Ako pođemo od te činjenice, onda dolazimo do logičnog nezaobilaznog puta za zajednički nastup Srbije i Republike Srpske i u odnosu prema svojoj dijaspori – rekao je Cicović.

Plod tog uverenja i tih nastojanja, dodao je on, dokument koji su vlade Srbije i Republike Srpske potpisale pre sedam godina – Memorandum o saradnji Vlade Republike Srpske i Vlade Srbije radi jačanja veza matice i pripadnika dijaspore sa teritorije Srbije i Republike Srpske.

Podrška dijaspore razvoju Srbije i Republike Srpske

On je podsetio da je Memorandumom predviđeno stalno unapređenje saradnje institucija Srbije i Republike Srpske, uz konstantnu koordinaciju Predstavništva Republike Srpske u Srbiji da bi se uspostavila zajednička strateška opredeljenja i smjernice u delovanju prema dijaspori.

Takođe, predviđeno je unapređenje te saradnje kako bi se uspostavila i efikasna sistemska saradnja sa srpskom dijasporom, s jedne strane na očuvanju nacionalne svesti o značaju jezika i kulture, a s druge strane podrška dijaspore privrednom i društvenom razvoju Republike Srpske i Srbije.

On je naveo da je Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji Strateški plan Vlade Srpske za saradnju sa dijasporom dočekalo kao sistemski plan, koji je na jednom nivou strateški, apsolutno kompatibilan sa Memorandumom o zajedničkom djelovanju Srbije i Republike Srpske prema srpskoj dijaspori.

Cicović je podsetio da je Vlada Republike Srpske zadužila Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju da zajedno sa nadležnim institucijama izradi Akcioni plan za realizaciju Strateškog plana za saradnju sa dijasporom za period 2020-2024. godine.

Srpska pravoslavna crkva – jak kohezioni faktor

On je ocenio da zajednice srpske dijaspore, koje su dobro umrežene, mogu biti važan činilac pre svega u upoznavanju i prezentaciji povoljnih uslova za privlačenje investicija u Republiku Srpsku koje bi došle od srpske dijaspore.

– Strateški plan za saradnju sa dijasporom je iskorak u želji i nastojanjima da Republika Srpska ponudi punu podršku i nove oblike saradnje, kako srpskim klubovima i društvima, tako i našim poslovnim ljudima u svetu – naveo je Cicović.

Predstavništva Republike Srpske, dodao je on, osnovana su da u zemljama u kojima se nalaze promovišu Republiku. Predstavništva Republike Srpske u svetu, ne samo u radu sa dijasporom, nego i inače, mogu ostvariti i ostvaruju dobru saradnju i izvesnu pomoć od diplomatskih predstavništava Srbije, jer je sve to zajednički posao i nacionalni interes.

– Isto tako, u odnosu sa dijasporom velika pomoć u svim oblastima dolazi i od Srpske pravoslavne crkve, koja je ne samo jak kohezioni faktor izražen u tradicionalnoj srpskoj sabornosti i svetosavlju, nego i u odnosu naših ljudi u dijaspori prema rodnom kraju i opštim nacionalnim interesima – zaključio je Cicović.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here