Juče je Nemačka proslavljala 25. godišnjicu ujedinjenja. Praznik je pao u petak, zaposleni i učenici su dobili priliku da uživaju produženi vikend. Ali, mnogi od njih nisu ni znali o čemu se zapravo radi kad se govori o 3. oktobru.
Ako se misli na nemačko ujedinjenje, onda se moraju imati u vidu dva datuma važna za ovaj istorijski događaj: 9. novembar 1989. godine kada je pao Zid i 3.oktobar 1990. godine kada se bivša Istočna Nemačka (DDR) zvanično prisajedinila Saveznoj Republici Nemačkoj. Oba ova datuma se slave kao Dan nemačkog ujedinjenja svakog 3. oktobra.
Punih 28 godina je Berlinski zid delio zemlju na istok i zapad. Kada je iz DDR-a zbog loše privredne situacije sve više ljudi iseljavalo na Zapad, SED- rukovodstvo pod Valterom Ulbrihtom je odlučilo da podigne Zid 13. avgusta 1961. godine. U sećanju je ostala rečenica Ulbrihta koju je izrekao dva meseca ranije: "Niko nema nameru da podiže zid".
Zid je ipak skoro tri decenije razdvajao ne samo jedan narod, nego i brojne porodice. Oba dela Nemačke su se sve više razvijala ekonomski i u svakom drugom pogledu u različitim pravcima. Sa Zidom je odrastala jedna nova generacija koja nije znala za jedinstvenu Nemačku.
Vremenom se u DDR-u razvila sve snažnija opozicija, koja se zalagala za više slobode, pre svega što se tiče slobode izlaska iz zemlje. Zahtevi za reformama su krajem 80-tih postali sve glasniji i vodili u revolucionarnu jesen 1989. godine. Sa poznatim sloganom "Mi smo narod" počele su u septembru iste godine mirne demonstracije u čitavom DDR-u.
Pod pritiskom javnih protesta, SED-rukovodstvo je 10. novembra usvojilo novi zakon o putovanju kojim je olakšan izlazak građana iz zemlje. Ginter Šabovski je još iste večeri na pres-konferenciji objavio da "od istog trenutka i neodložno važi sloboda putovanja bez posebnih ograničenja". Iznenađeni građani su još iste noći krenuli ka graničnim prelazima, koji su otvoreni pod navalom mase ljudi. Tako je 9. novembra 1989.godine famozno pao berlinski Zid.
Od tada su krenuli pregovori za ujedinjenje Nemačke, a termin pristupanja DDR-a Saveznoj Republici Nemačkoj je utvrđen za 3. oktobar 1990. godine.
Oba ova datuma su stajala na raspolaganju kao budući nacionalni praznik. Pošto su se 9. novembra odigrali još neki istorijski događaji važni za Nemačku – proglašenje Republike posle Prvog svetskog rata 1918. godine, Hitler-Ludendorf-puč 1923. i novembarski pogromi 1939. godine, zbog nacionalsocijalističkog karaktera nekih od njih je odlučeno da Dan ujedinjenja Nemačke bude 3. oktobar.
:Raspored slavlja |