– Ukoliko istraga bude zakonito i profesionalno sprovedena i ne bude služila za medijsku satanizaciju političkih protivnika, što je praksa aktuelne republičke vlade, formiranje tog tima smatraćemo doprinosom vladavine prava u Srbiji – izjavio je šef Pokrajinskog odbora DS Miroslav Vasin.
Paralelno sa otvaranjem novog fronta protiv lidera DS i pokrajinskog premijera Bojana Pajtića, teku i pregovori SNS sa strankama iz vladajuće koalicije u Vojvodini, a sve u nastojanju da se naprednjaci domognu i poslednjeg bastiona vlasti koji nije pod njihovom kontrolom.
Na sastanku predsednika Saveza Vojvođanskih Mađara Ištvana Pastora sa Aleksandrom Vučićem postignuta je saglasnost da bi kriza vlasti u Vojvodini mogla da se prevaziđe formiranjem koncentracione vlade sa oročenim mandatom. Taj predlog za Bojana Pajtića je "politički bućkuriš" i programski neodrživ.
Demokrata je (pre)višeDa bi borba za vlast u Vojvodini bila jasnija treba znati da u pokrajinskom parlamentu od 120 poslanika 49 čine predstavnici DS. Otud je Pajtiću za većinu dovoljno da zadrži kao Ligaše kojih ima 10 i da privoli Novu demokratsku stranku (pet poslanika) Tadića da im se pridruži u rekonstruisanoj vladi. U toj varijanti, SVM bi ostao bez učešća u pokrajinskoj vlasti, a Pastor bez pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta, koju bi prigrabio Čanak.
|
Pastoru, čija stranka je sastavni deo aktuelne pokrajinske vlasti predvođene DS, iz naprednjačkog tabora povremeno spočitavaju da ne može da sedi na dve stolice, ali je činjenica da od SVM ne zavisi pokrajinska većina, već od Čankove Lige i Tadićeve Nove demokratske stranke. Ni kod ovih stranaka nije jasno kojem će se taboru pridružiti, jer se svaka plaši da bi na kraju mogla da ostane praznih ruku u novoj raspodeli vlasti u Vojvodini. Tako se juče Tadićev NDS oglasio saopštenjem u kojem se kaže da će napustiti pregovore sa demokratama o mogućoj rekonstrukciji pokrajinske vlade ukoliko se DS ne konsoliduje i precizno izađe sa stavovima s kojom strankom može da pravi savez, a sa kojom ne.