Planiranje trudnoće može biti proces koji traje ili onaj koji se odvija brže nego što se zamislilo, ali je krajnji ishod kroz rođenje deteta nešto neprocenjivo.
Osećanja, navike i stil života koji majka vodi pre začeća, tokom drugog stanja i nakon rođenja deteta jednako utiču na bebin razvoj.
Da bi se ceo taj proces olakšao, približio ženama i bolje razumeo danas postoje stručna savetovališta, lekari, informativni sajtovi, emisije i knjige u kojima se mogu naći korisni saveti za sve parove koji planiraju potomostvo i u vezi sa tim što je za taj proces i jednu od najvažnijih odluka u životu važno.
Mi ćemo u nastavku teksta izdovojiti samo nekoliko važnih zadataka koje buduća mama ima pred sobom, a lista mogućih zadataka može biti mnogo duža.
Sve počinje od testa za trudnoću
Planiranje trudnoće može se započetni samostalno ili uz podršku ginekologa ali je u oba slučaja preporučljiva saglasna volja oba partnera. Ona predstavlja preduslov za građenje kvalitetnog partnerskog i kasnijeg roditeljskog saveza.
Prava radost i uzbuđenje počinju sa pozitivnim testom za trudnoću. U vezi sa tim treba znati par stvari.
Test za trudnoću treba kupovati isključivo u apotekama i koristiti ga na pravilan način kako bi i rezultati bili relavantni. Predstavlja pouzdan i jednostavan način za utvrđivanje trudnoće ili njeno odsustvo.
Detektovanje porasta hormona Beta hCG je ključni element kod testa za trudnoću. Ako je on u porastu pojaviće će dve crvene linije i to znači da je došlo do začeća.
Pouzdanost dobijenih rezulatata na ovaj način je do 97% prema statističkim podacima.
Šta je sledeći korak?
Redovni pregledi i pridržavanje saveta lekara
Nakon što žena dobije rezultate o povećanju Beta hCG potrebno je da obavi pregled i posavetuje se sa izabranim ginekologom.
To treba da bude osoba od poverenja, stručnjak, koja će dati adekvatne savete, saslušati sve dileme koje par ima i uputiti ih na potrebne analize i preglede ukoliko je to potrebno.
Prvi ultrazvuk ginekolog će odraditi tek oko osme nedelje od začeća, ili kasnije. Ostali pregledi lekara specijalista, laboratorijske analize i praćenje stanja hormona radiće se po potrebi.
Krevetac za bebe kao ključno mesto za boravak novorođenčadi
Nakon što beba u stomaku nastavi da raste i približi se termin porođaja, roditelje čekaju novi zadaci koji se tiču organizacije prostora za njen boravak i negu. A prva stvar na tom spisku jeste krevetac za bebe.
Danas je dostupan širok asortiman modela i vrsta kada je krevetac za bebe u pitanju i svako može naći odgovarajući model u odnosu na prostorne mogućnosti, budžetska sredstva, kvalitet i slično.
Buduće mame treba da misle o tome da krevetac za bebe treba da predstavlja sigurno mesto za mališane gde će provoditi najviše vremena, pa je potrebno da on bude uredan, udoban, bezbedan i pristupačan za majku.
Opremljenost adekvatnim sredstvima za higijenu – vlažne maramice, kupke, prašak za veš i omekšiva
Od početka začeća pa sve do porođaja i nakon toga, veoma važnu stavku predstavlja i briga o ličnoj higijeni i higijeni novorođečeta.
Izbor adekvatnog praška za veš i omekšivača je važan zbog smanjenja mogućnosti za pojavu alergijskih reakcija. Upotreba tačno određenih kupki kako za mamu, tako i za novorođenče je takođe od velikog značaja za kožu.
A tokom celog tog procesa vlažne maramice su i te kako potrebne. Ako do tada nisu, onda je drugo stanje pravo vreme da počne da se misli o sastavu vlažnih maramica koje se koriste.
Posebno je važno koje vlažne maramice se koriste za dete jer je njegova koža osetljivija i mekša.