Povremeno je sve dopušteno. Međutim, kad izuzetak postane pravilo, loše navike mogu da ugroze ne samo zdravlje, nego i sjaj lica i vitalnost kose.
Ako ste mislili da pušenje, nezdrava hrana, stres i kafa ne utiču na vaš izgled – varate se. Mrlje na zubima, slaba kosa i suva koža samo su neke od posledica ovih loših navika.
Cigarete – svežina nestaje u dimu
Svaki dim proizvodi slobodne radikale, neprijatelje mladolikog izgleda. Cigarete oduzimaju vitamine i kiseonik ćelijama i povećavaju proizvodnju slobodnih radikala (krivci za starenje). Od njih potamne i požute zubi i prsti i stvaraju neprijatan zadah. I ne samo to, čine kosu slabijom, a sami pokreti tokom pušenja naglašavaju bore oko očiju i usana. Ako ne mislite o svom zdravlju, možda ćete ipak poželeti da sačuvate lep i svež izgled. Promene na nivou ćelija dokazane su kod onih koji puše više od pet cigareta na dan. Naravno, i ostale posledice javljaju se u prvom redu kod najstrastvenijih pušača koji ne mogu da se odreknu ove loše navike.
Rešenja za mrlje:
Mrlje na zubima uklanja zubar poliranjem ili to možete da učinite sami kod kuće koristeći pastu za zube s abrazivom. Međutim, da biste uklonili tragove nikotina na rukama, ništa nije bolje od starih bakinih recepata: ribanje limunom ili kamenom za struganje peta.
Rešenja za dah:
Žvake ili mentol bombone uzmite odmah nakon cigarete da biste neutralizovali miris dima. Ali, ako ste strastven pušač, možda bi trebalo da nabavite osveživač daha. U apoteci možete da pronađete različite sprejeve s ukusom mentola ili eukaliptusa, arome koje efikasno prikrivaju miris cigarete. Za razliku od bombona, imaju prednost zato što brzo deluju i ne izazivaju bol u želucu.
Rešenja za kožu:
Pošto dosta nikotina ostaje na koži lica i kosi, morate da održavate strogu higijenu. Manjak kiseonika i vitamina gasi boju. Da biste povratili zdravo rumenilo, potrebno je uzimati vitamine C i E. Da biste povratili elastičnost kapilara (koji pušenjem otvrdnjavaju), počnite da uzimate dodatke ishrani na bazi flavonoida.
Stres slabi kosu
A jednako štetno utiče i na vaše živce i na kožu.
Gužve u saobraćaju, problemi na poslu, kuća u kojoj ništa nije na svom mestu. Rezultat: glavobolja, gorušica, ali i umorno i sivo lice i sve više kose na četki. Stres, naime, pogubno deluje na kožu i vlasište. Brojne napetosti manifestuju se na koži koja, nakon manje ili više stresnih događaja, biva prekrivena mrljama, svrbi ili postaje hiperosetljiva. Međutim, na kosi se ogleda i emocionalna napetost. Stres, naime, može da izazove sužavanje arteriola (žila koje se nalaze ispod kapilara) smanjujući tako priliv krvi u vlasište i sprečavajući ishranu kose. Tako oslabljena kosa brzo opada.
Rešenja za kožu:
U kritičnim periodima upotrebljavajte superosetljive formule bez alkohola, ispitane na alergije (koje se javljaju u takvim trenucima). Osetljiva koža često loše podnosi vodu: proverite da li je to vaš slučaj. Ako jeste, posetite dermatologa.