"Poseta neće trajati dugo, ali biće intenzivna. Imaće i emotivnu konotaciju, ali i praktični, ekonomski karakter. Nikome neće štetiti", rekao je Čepurin za Radio Beograd.
Podsećajući da je povod Putinovog dolaska proslava 70 godina oslobođenja Beograda, Čepurin je istakao da će, ipak, tokom posete ruskog predsednika dominirati ekonomska pitanja. On je rekao da je saradnja Srbije i Rusije "prilično dinamična" i da se očekuje rast robne razmene ove godine od 20 ili 30 odsto, čime bi ona porasla na tri i po milijarde dolara.
Govoreći o gasovodu "Južni tok", Čepurin je istakao da bi njegova izgradnja Srbiji trebalo da omogući da se za dve ili tri godine pretvori u regionalni energetski centar.
"Biće iskorišćena investicija od dve milijarde evra, a to znači veći broj zaposlenih, jeftiniji i bezbedniji uvoz gasa u Srbiju, razvoj hemijske proizvodnje, energetske industrije, elektroenergetske, ali značiće i običnim građanima da koriste gas u svojim domaćinstvima i automobilima", rekao je Čepurin.
Ističući da je veoma važan segment ekonomske saradnje poljoprivreda, Čepurin je podsetio da Srbija ima prednost da izvozi za Rusiju bez plaćanja carine, te da bi povećanjem proizvodnje mogla dobiti ogromno tržište.
"Tu je prednost imala i sa sankcijama (EU) i bez njih i tek sad je došlo do svesti da Srbija treba da poveća proizvodnju, jer postoji tržište", naglasio je Čepurin.
Srbi i Rusi (oduvek) na istoj straniGovoreći o jubilejima koji su ove godine vezani za oslobođenje Beograda i obeležavanju 100 godina od početka Prvog svjetskog rata, Čepurin je podsetio da su Rusi i Srbi bili zajedno, na istoj strani – "strani istine i ispravnoj strani istorije". |
Govoreći o ruskom kreditu od 800 miliona dolara za modernizaciju srpske železnice, Čepurin je naveo da je ruska strana potpuno spremna, te da je do zastoja došlo na srpskoj strani, ali i da postoji uverenje da će to biti rešeno u najskorije vreme.
Komentarišući zahtev Brisela da Srbija pre ili kasnije mora jasno da odredi stranu povodom ukrajinske krize, Čepurin je rekao da veruje da Srbija neće preduzimati poteze koji bi naneli štetu rusko-srpskim odnosima.
"Želeo bih da sve zemlje koje traže to od Srbije takođe priznaju teritorijalni integritet zemalja koje su priznale UN, inače, u suprotnom, to su dvostruki aršini – Mi vas ne poštujemo, ali od vas zahtevamo. To su sve političke stvari, ali trebalo bi da se zna granica", rekao je Čepurin.
Ističući da ruski stav u vezi sa Kosovom ostaje nepromenjen i da Rusija podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, Čepurin je rekao da će Rusija podržati odluke Srbije vezane za Kosovo koje su u njenom interesu.
"Srpska vlast podržava liniju koja ide van konfrontacije u ukrajinskoj krizi i mi cenimo stav Srbije zbog izbalansiranog kursa koji ne ide na štetu Rusije", rekao je Čepurin.