Crkva Svetog vaskrsenja
Za tri dana 18 nastupa: FA Oko sokolovo privukao pažnju publike

Jedan od najvećih festivala srpske zajednice u SAD SerbFest završen je u Čikagu, a cilj trodnevne manifestacije, koja već decenijama okupi više hiljada učesnika, jeste da se srpska kultura, tradicija, hrana i muzika uz druženje predstave i široj zajednici sa kojom srpski narod deli svakodnevni život.

SerbFest se tradicionalno organizuje pri Crkvi Svetog vaskrsenja u Čikagu, najstarijem hramu Srpske pravoslavne crkve u tom gradu (osnovana je 1905. godine) i ove godine je okupio naše ljude i njihove američke prijatelje.

Naši ljudi dovode svoje kolege i prijatelje raznih nacija

Tokom manifestacije organizovan je bogat kulturno-umetnički i zabavni program tokom koga je, između ostalih, nastupio folklorni ansambl Oko sokolovo, koji deluje pri hramu. Neizostavni deo festivala je grupa Rock Yunion, jedini naš rok bend u Čikagu.

Redovni učesnici: Članovi benda Rock Yunion

– Naš folklorni ansambl jedini je nastupao na festivalu i to svakog od tri dana. Igrači su izveli ukupno 18 koreografija od kojih su tri – “Igre iz Bujanovca”, “Igre iz Metohije” i Igre s puškom”, izvedene premijerno – kaže za “Vesti” Milan Andrijanić, koreograf FA Oko sokolovo.

Prihod za hram: Volonterke svih generacija

Otac Dobrivoje Milunović je za Tanjug izjavio da je u novoj renoviranoj crkvenoj sali pre početka SerbFesta održana noć srpskih korporacija. To je bila prilika da se izrazi zahvalnost i blagodarnost svima koji su pomogli organizaciju ovog festivala.

Kao i svuda gde su Srbi kolo igraju sve generacije

Otac Dobrivoje smatra da je i ovaj SerbFest bio prilika da se američkim prijateljima pokaže pravo, dobro lice srpskog naroda.

– Želimo da svi vide našu dobrotu i dobrodušnost, gostoprimstvo, da vide ko smo, našu etiku, moral, tradiciju, folklor, da osete ukus naše hrane i pića i da onoliko koliko vreme i prostor dozvole vide naš sveti hram koji je centar našeg postojanja i okupljanja – rekao je otac Dobrivoje.

I Amerikanci vole pečenje

SerbFest je takođe prilika da se od prodaje srpskih specijaliteta – od pečenja do ćevapa, kolača, pita i bureka, prikupe prilozi za ulaganje u programe i objekte Crkve Svetog vaskrsenja, jedne od 136 srpskih svetinja u SAD. Pri Crkvi Svetog vaskrsenja, koja je jedna od 12 crkava i tri manastira SPC koliko ih ima u Čikagu i okolini, deluju škola, crkveni hor, dramska sekcija i FA Oko sokolovo.

I najmlađi su pomagali

Organizacioni odbor je zahvalio svim gostima, sponzorima i volonterima za još jedan veličanstven Srpski festival uz poruku: “Vidimo se sledeće godine.”

Pripreme celu godinu

Sveštenici Milunović, Spasojević i Kostur sa volonterima

Otac Darko Spasojević, starešina sabornog hrama, podsetio je da su Grci od sličnih okupljanja napravili veliki brend i promociju za svoju zemlju, kulturu i crkvu i naglasio da je i njima cilj i želja da učine isto i da to svedočanstvo o srpskoj tradiciji i kulturu pošalju najširoj zajednici. Nikolaj Kostur, najmlađi sveštenik pri sabornom hramu Svetog vaskrsenja, u kojem se liturgije služe i na srpskom i na engleskom, podsetio je na važnost predstavljanja kulture svim nacionalnostima koje žive u Čikagu. Dodao je da činjenica da pripreme za svaki naredni SerbFest traju skoro celu godinu, pokazuje koliko im je manifestacija važna.

Mladi rado dolaze na festival

Širom SAD

Festivali srpske zajednice organizuju se tradicionalno širom SAD, a prethodni je održan u Merilvilu u Crkvi Svetog Save koja duže od veka, tokom kojeg je menjala lokaciju nekoliko puta, okuplja Srbe iz severozapadne Indijane, a koju su posećivali i Nikola Tesla, Mihajlo Pupin i Jovan Dučić.

Ponosni na slavne Srbe