Centar CIA u Beogradu

0

Postavljen kamen temeljac na Dedinju: Olier Dulić, Meri Vorlik i Dragan Đilas
 

 

Ambasada će se prostirati na više od 40.000 kvadrata, sastojaće se od sedam zgrada, zapošljavaće čak 400 službenika, a projekat je vredan 117 miliona dolara.

 

Konkurs za kolekciju "umetničkih dela"

Prema najavama američkih zvaničnika, novu ambasadu će krasiti i kolekcija umetničkih radova savremenih umetnika Amerikanaca, Srba i Amerikanaca srpskog porekla. Svi ovi predmeti će biti u vlasništvu SAD, a kolekciju će pripremiti i otkupiti službenici iz programa Stejt departmenta "Umetnost u ambasadama".

Zvaničnici ambasade SAD su obelodanili da će se ovaj kompleks, opasan visokim zidovima, zapravo sastojati od sedam zgrada, a uz objekat za smeštaj marinaca, radionice, "tehničke zgrade", glavna zgrada ambasade će biti najveća i prostiraće se na 14.000 kvadrata, odnosno – čak tri sprata.
 

Nije nikakva tajna da je "tehnička zgrada" zapravo prostor u kojem će biti "srce" ambasade, odnosno sva komunikaciona i druga tehnika, a ambasador SAD Meri Vorlik ne krije da će nova ambasada biti "najmodernija i tehnološki najsavremenije opremljena zgrada u regionu".
 

Na prigodnoj svečanosti povodom početka gradnje, Vorlikova je objasnila da će nova ambasada u Beogradu biti simbol privrženosti SAD dugoročnom i živom partnerstvu sa Srbijom, kao i "opredeljenost Vašingtona za pronalaženje trajnog rešenja za zajedničke izazove dve zemlje".
 

Stručnjaci iz oblasti bezbednosti nemaju nikakvu dilemu da se iza velikih reči krije prosta činjenica da su SAD odlučile da u Beogradu naprave – regionalni centar za Zapadni Balkan.
 

Ništa od tunela?

U domaćoj javnosti se spekuliše i da su Amerikanci uz zemljište, sa zgradom Maršalata, dobili i tajni vojni centar Karaš, odnosno podzemne zgrade koje su tunelima povezane sa gotovo svim delovima grada. Ispred jednog od ulaza u ovaj "bunker" 2004. godine su nastradala dvojica gardista, ali sagovornik "Vesti", koji je čitav radni vek proveo u Maršalatu tvrdi da su Amerikanci dobili samo zemljište.

"Da ne bude zabune, ambasada u Beogradu je i do sada bila operativni centar za prostor Balkana, ali je bio problem ne samo lokacije već i skučenog prostora", smatra general Ninoslav Krstić, predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju.
 

S ovom ocenom se slaže i nekadašnji profesor strategije, u Školi nacionalne odbrane, general Radovan Radinović.
 

"Amerikanci su odabrali Srbiju i Beograd zato što je reč o fantastičnoj geostrateškoj osmatračnici. Srbija je na idealnom mestu i u odnosu na Jadran i u odnosu na istočnu Evropu", ocenjuje Radinović i dodaje da nema sumnje da će u novoj ambasadi biti instalirana i najmodernija špijunska oprema.
 

"Nema sumnje da oni prave regionalni centar, ali ta činjenica Srbiju ne treba ni da plaši ni da raduje. Jednostavno, treba da budemo svesni toga. Uostalom, pretpostavljam da i Rusi razmišljaju na sličan način. Ako već nemaju ovakav centar u Srbiji, izvesno je da će ga napraviti", zaključuje ovaj stručnjak.
 

I general Ninoslav Krstić nema dilemu da će nova ambasada istovremeno predstavljati i regionalni špijunski centar, ali takođe smatra da to nije podatak koji treba da plaši, niti će na bilo koji način da ugrozi dobru saradnju Srbije sa Rusijom, Kinom ili Evropskom unijom, odnosno preostala tri "stuba" spoljne politike zemlje.
 

"Amerikanci su ovim pokazali da Srbiju smatraju za regionalnog lidera i to je dobro. Dobro je kad vas kao malu državu uvažava neka supersila. Međutim, takav odnos SAD prema Srbiji ni na koji način neće promeniti naše odnose sa Rusijom ili Kinom. Lako će se oni dogovoriti i oko mnogo bitnijih stvari, a kamoli o jednoj maloj zemlji kao što je Srbija", tvrdi general Krstić.
 

Dozvolu dobili za dva meseca

Planirano je da ambasada bude svečano otvorena 2012. godine, a izgradnja je poverena američkoj firmi "Framako internešenel". Njima će pomagati i oko 500 radnika i inženjera iz Srbije.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić smatra da će Srbija dobiti i time što će se za gradnju koristiti građevinski materijal proizveden u državi.
"Procedura za izdavanje građevinske dozvole za ovaj objekat trajala je samo dva meseca, što pokazuje da je tako nešto u Srbiji moguće kad je projekat dobar", rekao je Dulić.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here