Tanjug
Korak u budućnost: Identitet učesnika zaštićen

Da nema povratka na staro, potvrdila je prva elektronska licitacija robe zaplenjene na carini koja je nedavno održana u Beogradu. Drveni čekić kojim se ranije udaralo nakon svake prodaje definitivno je otišao u prošlost. Nema više ni sala punih ustreptalih kupaca koji se nadmeću za željeni sat, torbu ili telefon. Licitacije su tako zakoračile u budućnost i sve se prodaje na klik.

Nadmetanje je bilo zaista berićetno. Ručni sat marke hublot modela Bing beng, čija je početna cena bila 885.000 dinara (ili oko 7.500 evra), prodat je za 900.001 dinara (7.600 evra). Troje učesnika se nadmetalo za ovaj ručni dragulj, a sat je u momentu oduzimanja vredeo čak 12.000 evra.

Kupci pod šifrom

U ponudi su bila i dva luksuzna sata marke omega. Jedan je prodat za 1.355.000 dinara (skoro 11.500 evra), a drugi za 466.000 dinara (što je gotovo 4.000 evra). Božidar Đurić, voditelj licitacije i carinski službenik Carinarnice Beograd, objašnjava da početnu cenu utvrđuje stručna komisija Carinarnice, koja organizuje nadmetanje, a cenu utvrđuje na osnovu iste ili slične robe. Cena je inače niža od tržišne jer nije opterećena maržama i porezima.

Osim skupocenih satova, brendiranih ženskih tašni, mobilnih telefona ponuđeni su i USB kablovi, 43 odela za surf plivanje, izgubljeni ručni prtljag s aerodroma. Odela su se prodavala u jednom paketu, pa su pravo učešća imala samo pravna lica da ne bi došlo do preprodaje robe.

Internet nadmetanje bilo je interesantnije jer se učesnici među sobom ne poznaju i ne mogu da se dogovaraju o ceni. Svi učestvuju pod šifrom, pa je identitet kupaca zagarantovan sto posto.

Branko Radujko, direktor Uprave carina, kazao je da je zadovoljan i da je oko 500 ulogovanih građana uživo posmatralo licitaciju.

– Krenuli smo odlučno u proces digitalizacije carinskih postupaka i to je naš prioritet u radu. Digitalizacija privredi i građanima donosi brže i efikasnije postupanje i smanjuje rizik od zloupotreba. Uvođenje e-licitacija je veoma važan iskorak na putu kojim dobijamo sasvim nepristrasne, sigurne, transparentne i konkurentne postupke licitacije, bez mogućnosti za manipulacije učesnika u postupku – istakao je Radujko i dodao da su sada bilo kakve zakulisne radnje, kao što su dogovaranje i favorizovanje pojedinih učesnika, nemoguće.

Učestvuju i stranci

Prema njegovim rečima, svako iz svoje kuće bilo gde u svetu može da učestvuje u nadmetanju. On napominje da su sada znatno manji troškovi, a osim toga lakše je postići maksimalnu cenu, što automatski znači i maksimalan prihod u budžet.

Na licitaciji mogu da pored građana Srbije i dijaspore učestvuju i stranci. Svi su dužni da uplate traženu kauciju (30 odsto od vrednosti robe), koja se nakon održane licitacije vraća “poraženima”. Naravno, pobednik licitacije uplaćuje ostatak novca i u roku od osam dana preuzima robu. Naši ljudi iz dijaspore i stranci koji žive bilo gde u svetu ne moraju lično da preuzmu izlicitiranu robu nego mogu da putem notara u ambasadi zemlje gde žive daju punomoć nekome ko će preuzeti njihov predmet u otadžbini.

Za nadmetanje se prijavilo 63 kupca, a neki su želeli da kupe više predmeta, pa je tako bilo uplaćeno 113 kaucija. Zanimljivo je da je zainteresovanih građana bilo dvostruko više nego firmi. Za sve one koji nisu učestvovali u nadmetanju nova šansa je već početkom juna jer predmeti koji nisu prodati biće jeftiniji i do 30 odsto.

Jagma za prtljagom

Ipak, kupci su najviše želeli “izgubljeni prtljag” jer je u nadmetanju učestvovalo čak 17 kupaca. Inače prtljag na aerodromu “Nikola Tesla” postaje “izgubljen” ako se niko u roku od 100 dana nije prijavio, niti pojavio kao vlasnik. Šta je u koferima ne zna se, ali se zna da nema lekova, zapaljivih sredstava, oružja i narkotika.

Roleks za tri miliona dinara

Jedan Roleksov muški ručni sat od belog zlata prodat je na jednoj od ranijih licitacija za tri miliona dinara (oko 25.300 evra) , dok mu je početna cena bila 2,4 milona dinara. Lane je održano gotovu stotinu nadmetanja zaplenjene robe.