Vesti

Samo nekoliko meseci pošto su granice Australije ponovo otvorene za svet, izuzetna potražnja za prekookeanske letove doprinela je višim cenama karata od uobičajenih.
Prošlo je dve i po godine otkako je pandemija preokrenula vazduhoplovnu industriju, obustavila letove i zaustavila putovanja širom sveta.

Sektor konačno počinje da se oporavlja, ali se bori da održi korak sa potražnjom.
Izvršni direktor Flajt centra sa sedištem u Brizbejnu, Graham Tarner, kaže da na prekookeanskim letovima postoji ozbiljan nedostatak slobodnih mesta i da industriji očajnički trebaju dodatne kapacitete.

– To se odražava na cene, posebno za premijum kategorije – istakao je Tarner.

Visoke cene u “špicu“ sezone, skupo avionsko gorivo, nedostatak osoblja i kapaciteta, zajedno s velikom potražnjom za putovanjima, sve je to uticalo na poskupljenje letova.
Tarner smatra da cene verovatno neće pasti još šest do osam meseci.

– Letnji period na severnoj hemisferi biće znatno skuplji nego pre kovida i mislimo da će tako biti sve do Božića – naglasio je Tarner.

Sredinom nedelje, glavna američka avio-kompanija Junajtid erlajns saopštila da će leteti tri puta nedeljno od San Franciska do Brizbejna od oktobra.

Ministar turizma, Stirling Hinčli, kaže da je taj dogovor za Kvinslend put ka uspehu i povratku turističke industrije vredne šest milijardi dolara u ovoj državi.

Generalni direktor vazduhoplovstva na aerodromu u Brizbejnu, Rajan Bot, smatra da će to zadovoljiti potražnju, ali neće odmah uticati na cene.

– Kako se kapacitet bude vratio u normalnu dinamiku, i kada se konkurencija vrati, doći će do normalizacije cena karata. Biće potrebno neko vreme da se sve obnovi, ali potražnja postoji i to je ohrabrujuće, da ljudi žele da putuju – istakao je Bot.

Međutim, odlasci u inostranstvo nisu ni blizu kao pre pandemije. Prema podacima Australijskog biroa za statistiku iz marta 2019, iz Kvinslenda za inostranstvo je otišlo 309.710 ljudi. U 2020. taj broj je bio svega 4.740.
Od kako su međunarodne granice ponovo otvorene za vakcinisane putnike u februaru ove godine, taj broj je porastao na 54.270 u martu.

Gužve na aerodromima

Poverenje u vazduhoplovnu industriju se vraća i kako je Tarner istakao Oziji nemaju razloga da strahuju od odlaska u bilo koju zemlju sveta.

– Glavni problem su redovi, posebno u najpopularnijem periodu, jer će biti zagušenja na aerodromima – rekao je Tarner.
To može da se reši tek kada se industrija oporavi od masovnih gubitaka zaposlenih tokom pandemije.
Prema rečima Bota, ponovno aktiviranje avionskih flota, i operacija avio-kompanija, kao i prekvalifikacija posate nije laka i iziskivaće određeno vreme.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here