ČELIK

0

Kaže da je njihovo prezime, navodno, nastalo od čelnik, vođa, koji ih je odveo u nove krajeve dok su se sklanjali od Turaka, da su bili kovači, dakle, kovali su čelik, pa je i to uticalo na formiranje prezimena.

Lepo pismo, ali u odgovoru ne možemo da izbegnemo neke primedbe i dopune.

Ovo prezime nalazimo kako u našem narodu, tako i kod katolika i muslimana, kao i u obliku Čeliković. Čitalac je u pravu – to je turska, zapravo seldžučko-turska reč za gvožđe izuzetne čvrstine, pa nije svaki kovač posedovao veštinu njegovog kaljenja.

 

Nadaleko su bile čuvene kose "varčarke" koje su oni izrađivali majstori Mrkonjić Gradu, ranije Varčar Vakufu, iz te varoši su bili kovači Čelici i Čelikovići.

Postojalo je i zvanje čelnika, starešine – na srpskom srednjovekovnom dvoru bio je to rizničar, danas bismo rekli ministar finansija, ali taj naziv nije imao nikakve veze s čelikom, već je značio onoga koji je na čelu.

 

Vlasi, stočari u Staroj Srbiji, ovaj naziv su izmenili u čelingas – za predvodnika njihovih stočarskih, polunomadskih skupina, katuna, koji su po prirodi stvari morali da budu i naoružani, za odbranu – od drugih katuna, pogotovo arnautskih, kao i turskih zulumćara. Vlaški čelingas, čelnik, bio je, dakle, i predvodnik u borbi.

Vremenom su se ta dva tumačenja, u porodičnim pričama, ukrstila, da ne kažemo smešala, ali ćemo biti slobodni da u zaključku iznesemo naše mišljenje – da je prezime nastalo po zanimanju nekog davnašnjeg pretka kome su Turci dali nadimak upravo po tom zanimanju.

Primeri koje navodi etnolog, novinar i publicista Mile Nedeljković, u knjizi "Krst i polumesec", ukazuju da se dešavalo u mnogim slučajevima: muslimani Čelici, starinci u Sebinju u Visočkoj nahiji, prezivali su se Bajrići, kao što su i tri muslimanske familije Čelikovića nastale u tri razna kraja i od raznih porodica.

Prema "Prezimenima Srba u Bosni" Đ. Janjarovića, pravoslavnih porodica Čelik sa slavom Mitrovdan, bilo je krajem 19. veka samo u parohiji Varčar Vakufa/ Mrkonjić Grada, a Čelikovića, sa istom slavom, u parohijama Banaluka i Sanski Most.

Poreklo sa Kosova u koje veruju preci g. Petra nipošto ne mora biti isključeno, ali to može da se utvrdi posebnim istraživanjem. O tome bismo morali da se posebno dogovorimo.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here