Prema rečima vršioca dužnosti otpravnika poslova Ambasade Srbije u Kanberi, gospođe Mirjane Šešum-Ćurčić, Ministarstvo za dijasporu je pre nešto više od dva meseca na adrese srpskih organizacija i crkveno-školskih opština u svetu trebalo da pošalje pismo sa uputstvima o predlaganju i izboru.
"U tom pismu dato je kraće obrazloženje na koji način se naše organizacije mogu evidentirati, tako da Ministarstvo za dijasporu može imati podatke o njima. Konkretno u vezi Skupštine i delegate, stoji: "…predstavnici srpskih organizacija, saveza organizacija, CŠO, kao i ugledni pojedinci, trebalo bi da se okupe i postignu sporazum o bližim uslovima izbora, načinu izbora i slučajevima prestanka mandata pre isteka roka od četiri godine. Preporučujemo da se za potrebe održavanja zajedničkog sastanka formira organizacioni odbor čiji je zadatak da sve obavesti o mestu i vremenu održavanja sastanka, kao i njihovom pravu da pripreme obrazložene predloge sa kratkim biografijama kandidata za delegate…" – objašnjava gospođa Šušić-Ćurčić.
Prema saznanjima dopisnika "Vesti" u Australiji, srpske organizacije ne samo da se ne bave ovom temom, već im pomenuto pismo nije ni stiglo, bar kada je reč o najvećim organizacijama. Inače, ovde ni nema krovne organizacije ili saveza.
"Kod nas o tome niko nije pričao, niti je bilo ko dobio bilo kakav zadatak. A, ako kod nas nema takve aktivnosti, onda ne znam gde bi bilo. Ni od koga nisam čuo da se time bavi“, kaže nam Aleksandar Čupić, predsednik najvećeg Srpskog centra Bonirig, inače najveće organizacije te vrste u Australiji. "Takođe, nije poznato da je takvo pismo stiglo na našu adresu“, dodaje on.
Saveti
U pismu se, kako smo saznali, navode i saveti o vođenju sednice, izboru potrebnih komisija, utvrđivanju liste kandidata, donošenju odluke o načinu izbora, a data su i imena i kontakti u Ministarstvu. |
Istu izjavu dobili smo i od Bože Stojanca, predsednika Srpskog centra u melburnskom Kizborou, najvećeg u Viktoriji, kao i od Vitomira Klisure, potpredsednika Srpskog centra, jedinog takve vrste u Brizbejnu. On se, dodatno, konsultovao i sa sekretarom Slobodanom Varagićem da dodatno proveri da li je za njih stiglo pismo iz Ministarstva za dijasporu.
"Ništa nismo dobili i ne znamo ništa o izboru delegata za Skupštinu dijaspore“, kaže Klisura.
S druge strane, prema rečima gospođe Šešum-Ćurčić, ideja je da "srpska dijaspora u Australiji mora sama da se organizuje, da se svi dogovore kako će vršiti odabir".
Pošto su dati kontakti u Beogradu, da li to znači da postoji mogućnost da se odavde vode aktivnosti, a da lokalna diplomatsko-konzularna predstavništva o tome ne znaju ništa?
"Mi po prirodi našeg posla u tome ne učestvujemo, mi smo servis. Ali, kada dijaspora izvrši što je predviđeno, onda bi oni nas, ukoliko imaju dobru volju, trebalo da obaveste o tome. Ukoliko imaju nekih dodatnih pitanja, a nisu u mogućnosti da kontaktiraju Ministarstvo, mogu da to urade i preko nas“, kaže gospođa Šešum-Ćurčić.
Jeste li do sada imali ikakvih pitanja?
"Ne, koliko ja znam", odgovara gospođa Šešum-Ćurčić.