Mediji su, kako dokaz njegove odlučnosti, preneli da je vlada potrošila milione dolara za nabavku radara i druge opreme, koja će biti upotrebljena za otkrivanje i sprečavanje šverca narkotika.
Kupovina je obavljena u Kini, jer SAD ne prodaju Venecueli ono što spada u arsenal vojne opreme.
Venecuela "prirodan put" za šverc drogeSmeštena između glavnog proizvođača kokaina, Kolumbije, i karipskih ostrva, Venecuela je za dilere "prirodan put" za šverc droge ka SAD, Evropi i Africi. Dokaz za to je zaplena više od 28 tona kokaina 2009. i 34 tone u 2008. godini. Smatra se, međutim, da je to, s obzirom na obim ilegalnog transporta narkotika, "mršav učinak". |
"U interesu je Venecuele da ne bude zemlja kojoj se ‘lepi’ da je uključena u trgovinu drogom. Nove kupovine su izraz takvog osećanja", ocenila je Ana Gilmur iz britanskog časopisa "Džejms intelidžens rivju".
Čavez u udaru na dilere droge ne želi da se osloni samo na sofisticirane tehnologije, već ide i na pojačavanje antiterorističkih jedinica i osnivanje specijalnog suda za ovu vrstu kriminala. Evropske diplomate u Karakasu pozdravljaju njegov naum, ukazujući da će, ipak, biti potrebno dosta vremena dok nove mere počnu da daju željene rezultate.
Predsednik Venecuele neće da u borbi protiv šverca droge sarađuje sa SAD i Kolumbijom jer smatra da te zemlje pod plaštom rata protiv narko kartela i kolumbijskog pobunjeničkog pokreta FARC, ustvari kuju zaveru protiv Venecuele, što će, po mišljenju mnogih stručnjaka, umanjiti efekat njegovog plana da porazi narko mafiju.