Pasoše za kućne ljubimce (pse i mačke) izdaju veterinarske stanice ili ambulante, dok druge životinje (poput papagaja, hrčaka i drugih) nemaju pasoše, ali im je za prelaz granice potreban veterinarski sertifikat. Sertifikat je međunarodna veterinarska potvrda koja se može izdavati u pisanoj ili elektronskoj formi dok veterinarski sertifikat izdaje veterinarski inspektor.
Treba da znate da sa kućnim ljubimcem niste u mogućnosti da uđete ili izađete na bilo kom graničnom prelazu, već to možete učiniti samo tamo gde postoji veterinarska inspekcija. Spisak prelaza na kojima postoji predstavnik te inspekcije možete pogledati OVDE.
Ljubimac može da se kreće u pratnji vlasnika ili druge osobe koja ima ovlašćenje vlasnika. Vlasnik kućnog ljubimca ili ovlašćena osoba snosi svu odgovornost za ispunjavanje uslova za unos u Srbiju, što znači da mora sam da se raspita i sazna koji su to uslovi. Ukoliko kućni ljubimac ne ispunjava uslove ulaska, ulazak u Srbiju može biti odbijen, odnosno kućni ljubimac će biti vraćen u zemlju porekla ili stavljen u karantin.
Carinski propisi na jednom mestu:2. Povraćaj poreza na dodatu vrednost |
Vlasnik životinje snosi sve troškove koji su nastali sprovođenjem navedenih mera.
Željene informacije o uslovima za kretanje kućnih ljubimaca možete naći u Pravilniku o uslovima za nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca za koje nije potrebno rešenje za uvoz i tranzit.
S obzirom na to da je za to nadležna veterinarska inspekcija, detaljnije odgovore potražite OVDE.
Ukoliko imate egzotičnog kućnog ljubimca, biće vam za to neophodna posebna dozvola. Naime, prekogranični promet i trgovina divljim vrstama, u skladu sa Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka CITES, moguć je samo uz podnošenje carinskom službeniku na graničnom prelazu odgovarajuće dozvole ili potvrde nadležnog tela. Nadležno telo za izdavanje potrebnih dozvola ili potvrda u Srbiji je Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine.
* U saradnji sa Upravom carina Srbije